Nakon niza intervencija u Europskom parlamentu i apeliranja na Europsku komisiju zbog ekološke katastrofe koja je više puta zaprijetila Dubrovniku i hrvatskim otocima, voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a) Dubravka Šuica jučer je na sjednici Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane sudjelovala u razmjeni mišljenja s bugarskim ministrom za zaštitu okoliša Nenom Dimovom. Upoznala ga je s problemom otpada s kojim se suočava hrvatski jug.

Poštivati direktive EU i Barcelonsku konvenciju

Šuica je istaknula da pojedine države - koje imaju status kandidatkinje EU - ne poštuju odredbe Barcelonske konvencije, niti postojeće odredbe i direktive Europske unije te svjesno zagađuju more plastičnim otpadom koje, nošeno južnim vjetrom, stiže u dubrovačku luku i hrvatske otoke.

Stoga je upitala:

- Budući da Bugarska trenutno prevodi EU, a kao jedan od Vaših prioriteta je eurointegracija zemalja zapadnog Balkana, interesira me postoji li mogućnost uvođenja strožih kriterija prigodom otvaranja i zatvaranja poglavlja o okolišu za zemlje kandidatkinje poput Crne Gore i Albanije?

Naglasila kako još uvijek čeka odgovor EK i njezinog povjerenika za okoliš na isto pitanje.

Oštro kažnjavanje zagađivača

Bugarski ministar Dimov naglasio je kako su upravo zaštita okoliša i strategija za plastiku među glavnim prioritetima bugarskog predsjedanja Vijećem, te da je prošlotjedni paket mjera EK posebno ohrabrujući za poticanje ekološke inovativnosti i oštro kažnjavanje zagađivača.

Nakon što je 16. siječnja Europska komisija usvojila EU strategiju za plastiku kao dio postupka prelaska na više kružno gospodarstvo, prošli je tjedan u Europskom parlamentu održana rasprava na istu temu, a Dubravka Šuica slikovito je šokantnim fotografijama zastupnicima na plenarnoj ilustrirala otpad koji se u prosincu našao u dubrovačkoj luci.

25 milijuna tona plastičnog otpada

U Europi svake godine nastane 25 milijuna tona plastičnog otpada, od čega se manje od 30 posto prikuplja radi recikliranja. U svijetu plastika čini 85 posto otpada na plažama. Plastika se čak uvlači građanima u pluća i hranu koju jedu, a još nije poznat učinak mikroplastike u zraku, vodi i hrani na zdravlje.

Dodatni materijali:

Priopćenje:

http://dubravka-suica.eu/index.php/aktivnosti/plenarna-sjednica/item/8591-video-dubravka-suica-slika-govori-vise-od-tisucu-rijeci

Priopćenje:

http://dubravka-suica.eu/index.php/aktivnosti/odbori/item/8507-dubravka-suica-ekoloska-katastrofa-prijeti-dubrovniku-i-hrvatskim-otocima

Pitanje zastupnice Šuice Europskoj komisiji:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+P-2016-001367+0+DOC+XML+V0//HR&language=hr

Odgovor Europske komisije zastupnici:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=P-2016-001367&language=HR

Pitanje zastupnice Šuice Europskoj komisiji:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2017-001418+0+DOC+XML+V0//HR&language=hr

Odgovor Europske komisije zastupnici:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2017-001418&language=HR