Splitsko-dalmatinska županija predstavila se jučer 25. rujna u Europskom parlamentu u Bruxellesu na konferenciji pod nazivom „Dan Splitsko-dalmatinske županije“, u organizaciji  hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Ivice Tolića i Splitsko-dalmatinske županije koja je tako proslavila 25 godina od svog osnutka.

U posjet Europskom parlamentu stiglo je više od 50 sudionika konferencije, a izlaganje su imali župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban te njegov zamjenik Ante Šošić, splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara, direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije Joško Stella, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za zajedničke poslove Damir Brčić, projekt menadžerica „Usefall Split“ Ivana Tadinac Šećer te voditeljica projekta „Kulinarska Baština Splitsko-dalmatinske županije“, Ivanka Luetić Boban.

Projekti, ulaganja i vizija razvoja

Blaženko Boban je prezentirao županijske projekte i mogućnosti ulaganja za potencijalne investitore. Kazao je kako je turizam važna gospodarska grana, no istaknuo je i važnost ulaganja u sektore zelene energije, ICT-ja i prometnu infrastrukturu. Najavio je i kako će u sklopu proslave 25. obljetnice osnutka Splitsko-dalmatinske županije biti organiziran obilazak 12 gradova gdje će građanima biti predstavljeni županijski programi. Splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara predstavio je gradske projekte i viziju razvoja koji mora biti prilagođen građanima Splita te ukazao na nužnost povezivanja sa Solinom, Klisom i Kaštelima. Joško Stella osvrnuo se na Studiju prihvatnih kapaciteta turizma Splitsko - dalmatinske županije te naglasio važnost prezentacije Županije i na ovakvim događanjima u europskim institucijama.

Kulinarska baština

U sklopu konferencije predstavljen je i uspješni projekt međunarodno priznate oznake „Kulinarska Baština Splitsko-dalmatinske županije“ koja predstavlja zaštitni znak za regionalnu hranu i kulinarsku tradiciju te trenutno okuplja proizvođače i ugostitelje, omogućuje njihovo udruživanje, uvrštavanje u lokalnu ugostiteljsko-turističku ponudu te jačanje prepoznatljivosti na međunarodnom tržištu.

Projekt je predstavljen kroz svečanu večeru u samom Parlamentu gdje je dalmatinska tradicionalna jela imalo priliku kušati više od 150 uzvanika, među kojima su bili brojni eurozastupnici iz čitave EU. Degustacija je uključivala delicije poput raznih sireva, pršuta, pečenice i alkarske sarme, poljičkog soparnika, uštipaka, inćuna, slanih i mariniranih srdela te maslina. Među glavnim jelima su bili crni rižot, mol na bijelo, sinjski arambaši, pašticada i gulaš od liganja i orza, a večera je bila zaokružena uz slastice poput raviola, hroštula, imotske torte, torte makarane i hrapaćuše te uz fritule, smokvenjak, bobiće i mendulat.

Gosti iz EP-a

Voditeljica projekta Ivanka Luetić Boban izrazila je zadovoljstvo zbog uspješne realizacije konferencije i svečane večere za mnogobojne europske posjetitelje koji su jedva dočekali probati tradicionalna jela iz Splitsko-dalmatinske županije, a te su specijalitete i delicije u kuhinji restorana za parlamentarce pripremili profesori Turističko-ugostiteljske škole Split. Riječi pohvale za jela i organizaciju imao je i Niclas Fjellström, europski povjerenik za Kulinarsku Baštinu.

Gosti iz Europskog parlamenta su također uživali u popratnom programu za što su bili zaduženi klapa Pasika, kliški Uskoci te članovi KUD-a Jedinstvo.