Suci Arbitražnog suda trebaju biti nepristrani i neovisni. Ovo je jedan ozbiljan prijestup i ozbiljna povreda. Pozivam na konsenzus svih političkih stranaka i vrlo jasan, precizan politički stav o daljnjim postupcima. U pitanju je nacionalni interes i državni teritorij! - istaknuo je, među ostalim, naš eurozastupnik (i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a) Andrej Plenković u sinoćnjem izravnom javljanju u HTV-ovu emisiju Otvoreno (urednik i voditelj: Mislav Togonal)

Donosimo ključne poruke:

Ozbiljan prijestup

Ovo je vrlo loša situacija za tijek arbitražnog postupka! Hrvatska je 2009. išla u dobroj mjeri rješavati granično pitanje sa susjednom Slovenijom. I to pod velikim pritiskom u nepovoljnoj situaciji - bilo je zatvoreno samo sedam poglavlja u pregovorima s EU. Našli smo se u situaciji da država - koja je imala dominantniji položaj u vanjskoj politici - koristi svoje članstvo prema onoj koja je u tom trenutku bila slabija. Premda pitanje granice nije bilo povezano s pravnom stečevinom EU - što je izuzetno bitno! Ne samo za slučaj Hrvatske i Slovenije, nego i za druge takve slučajeve pristupnog procesa. Ovo što sam, međutim, ukratko uspio čuti večeras - slušajući snimku člana Arbitražnog suda i slovenske zastupnice - je nedopustivo. To se jednostavno ne radi - sa sucima se o ovome ne komunicira. Ovo je jedan ozbiljan prijestup i ozbiljna povreda. Bez obzira što Arbitražni sporazum nema odredbe prema kojima bi se mogao otkazati - postoji opće ugovorno međunarodno pravo i Bečka konvencija o pravu međunarodnih ugovora. Ako druga strana prekrši bilateralni sporazum - mi pravnih mehanizama za to imamo.

Strateški nacionalni interes

A ono što je najbitnije - ovo je pitanje strateškog nacionalnog interesa koje zahtijeva dijalog predsjednice RH, premijera i Hrvatskog sabora. Svih aktera, uvaženih kolega i profesora koji su na najbolji i najstručniji način pristupili arbitraži koja se vodi povjerljivo i koji su se trudili u suradnji sa stranim stručnjacima argumentirati hrvatska stajališta - donijeti stratešku odluku što u novonastalim okolnostima učiniti. Moramo to vrlo trezveno i mirno napraviti - mehanizme imamo. Uputio sam pismo Europskoj komisiji! EU ima odgovornost. Danas je međunarodni položaj Hrvatske jednak slovenskom. A u ovim okolnostima - u odnosu na Sloveniju - čak i povoljniji. Pitanje je državnih granica - sve institucije moraju pristupiti s maksimalnom ozbiljnošću i stručnošću. Ovakav arbitražni postupak je kompromitiran ovim navodima. Nemamo povjerenje u ovaj sastav Arbitražnog suda.

http://www.hdz.hr/vijest/eu/plenkovic-uputio-prioritetno-pitanje-europsk...

Nedopustivo i neprimjereno

Suci Arbitražnog suda trebaju biti nepristrani i neovisni. Očito je da je Slovenija koristila metode komunikacije s članovima suda koji su nedopustivi i neprimjereni. A to što je čak snimka razgovora s onim sucem kojeg je sama Slovenija predložila - gdje on govori o tome što drugi članovi suda misle - još je gore po njih. Slovenija nije pristupila u dobroj mjeri. Arbitražni sporazum bio je jedan kompromis u trenutku kada je Hrvatska imala slabiji međunarodni položaj. Hrvatska je članica EU - ovo što se dogodilo ide na štetu Sloveniji. Brojni partneri u EU vrlo će loše gledati na ovakvu situaciju. Ne mislim da ovaj proces ide smjerom koji je dobar za Hrvatsku. 

Konsenzus i jasan politički stav

Ovaj je ad hoc Arbitražni sud - koji je osnovan uz veliku ulogu EK - važna poruka EU. Mi ćemo to na svim razinama i u kontaktima u Europskom parlamentu, Europskom vijeću i EK emancipirati. Nedopustivo je rušiti kredibilitet onih koji su bili svjedoci ovog sporazuma. To je bila cijela EU - kroz potpis tadašnjeg švedskog predsjedanja. Pozivam na konsenzus svih političkih stranaka i vrlo jasan, precizan politički stav o daljnjim postupcima. U pitanju je nacionalni interes i državni teritorij.