Javna ustanova Park prirode Kopački rit trebala bi se baviti nadzorom i kontrolom ribolova, a ne izdavanjem ribolovnica. Ribičke udruge zaslužuju koncesiju za upravljanje ribolovnim resursima jer će tako osigurati svoju održivost, ali i razviti ribolovni i ruralni turizam u Baranji. Županijski odbor HDZ-a Osječko-baranjske županije daje punu podršku javnom prosvjedu ribolovaca Slavonije i Baranje koji je danas održan na ušću rijeke Drave u Dunav! - stoji, među ostalim, u priopćenju predsjednika osječko-baranjskog HDZ-a Ivana Anušića u povodu današnjeg prosvjeda ribara.
Priopćenje donosimo u cijelosti, a međunaslovi su urednički:
Stanje - alarmantno
Županijski odbor HDZ-a Osječko-baranjske županije daje punu podršku javnom prosvjedu ribolovaca Slavonije i Baranje koji je danas održan na ušću rijeke Drave u Dunav. Povod za održavanje prosvjeda bilo je donošenje rješenja o zabrani ribolova na području Parka porirode Kopački Rit, koje je 22. rujna izrekao viši inspektor zaštite prirode, jer nije postojala valjanja koncesija za upravljanjem ribolovom, zbog čega je zaustavljen sportski ribolov na području PP Kopački rit. No, pravi razlog prosvjedu je višegodišnje loše gospodarenje ribolovnim resursima u PP Kopački rit, nedostatak volje da se riješe ključni problemi vezani uz ribolov u PP Kopački rit i drugim tekućim vodama, te alarmantno stanje tamošnjeg ribljeg fonda.
Loša odluka
Držimo je da je Ministarstvo poljoprivrede - nakon što je nekoliko mjeseci kasnilo s izdavanjem koncesije - donijelo je lošu odluku u izboru koncesionara. Na natječaj za koncesiju uz PP Kopački rit javila se i Zajednica športskih ribolovnih društava Baranje, no ministarstvo je dalo prednost javnoj ustanovi PP Kopački rit.
Povećati broj čuvara
Na ovaj je način PP Kopački rit dobio mogućnost zarade približno 150.000 kuna godišnje od izdavanja ribolovnica, no mišljenja smo da to ne bi trebala biti primarna uloga i zadaća Javne ustanove PP Kopački rit. Drugi je razlog činjenica da JU PP Kopački rit nije dovoljno kapacitirana za nadzor ribolovnih aktivnosti na području parka prirode. Smatramo kako bi Javna ustanova trebala povećati broj čuvara prirode u PP Kopački rit da bi mogla kvalitetno obavljati nadzor svih ribolovnih zona na svome području.
Mogućnost povlačenja sredstava iz EU fondova
Javna ustanova PP Kopački rit najvećim se dijelom financira iz državnog proračuna, a područjem Kopačkog rita upravlja s ciljem njegove dugoročne zaštite, održavanja, očuvanja i promicanja, a na dobrobit sadašnjeg lokalnog stanovništva i budućih generacija. U skladu s tim - kada je u pitanju ribolov - posao javne ustanove treba biti nadzor korištenja ribolovnih resursa. PP Kopački rit ima, također, mogućnost javljanja na različite fondove Europske unije, i na taj način može osigurati dodatna sredstva za razvoj i unaprjeđenje parka prirode i svojih djelatnosti.
Zaokret prema malom i srednjem poduzetništvu
Ukupni novac od 150.000 kuna koje će PP Kopački rit godišnje dobiti od izdavanja ribolovnica nisu vitalna sredstva koja bitno odlučuju o održivosti i smjeru razvoja javne ustanove. S druge strane, ribička udruga koja se javila na natječaj sredstvima od ribolovnica osigurala bi si stabilnije funkcioniranje, ali i bolje gospodarenje ribolovnim resursima unutar PP Kopački rit. Ribolov unutar PP Kopački rit tada bi nadzirala ne samo Služba čuvara prirode JU PP Kopački rit, nego i ribočuvarska služba koncesionara. Dodjeljivanje koncesije ribičkoj udruzi značio bi i zaokret u odnosu prema malom i srednjem poduzetništvu, udrugama i OPG-ima - koji bi znatno utjecali na povećanje razvoja kontinentalnog i ribolovnog turizma, te na diverzifikaciju turističkih usluga na području Baranje i PP Kopačkog rita. Ribiči bi imali slobodu uvoditi i druge vrste turističke ponude i sadržaja - uz kontinuiranu kontrolu i monitoring stručnih službi JU PP Kopački rit.
Gospodarenje ribolovnim resursima
JU PP Kopački rit tada bi mogao bolje kontrolirati i gospodarski ribolov koji je najveći krivac za devastaciju ribljeg fonda, jer se više nikada ne smije dopustiti da gospodarski ribari pod izlikom "tradicionalnog ribolova" obavljaju gospodarski ribolov klasičnim ribolovnim alatima gospodarskoga ribolova. Kopački rit je - odmah iza delte Dunava - najveće prirodno mrijestilište slatkovodne ribe i zato su gospodarenje ribolovnim resursima i njegovo kvalitetno nadziranje iznimno važni.
Štetna biomasa
Kada bi se bavila samo nadzorom i kontrolom, JU PP Kopački rit imala bi veći uvid u alate koji se koriste za ribolov te u količinu ribe koja se vadi iz Dunava. Istodobno, veća kontrola mogla bi se provoditi i nad zagađivačima vodotokova - koji ispuštaju velike količine biomase u vodu. A koja utječe i na strukturu vode u Kopačkom ritu.
Za pravilo reciprociteta
HDZ Osječko-baranjske županije podržava ribiče i u zahtjevu za uvođenje jedinstvene ribolovne dozvole za sve tekuće vode, a do izmjene zakona zalažemo se za pravilo reciprociteta. Podržavamo prijedlog da ribiči koji imaju dozvolu za ribolov u susjedstvu PP Kopački rita za naknadu od 100 kuna mogu se baviti eibolovom i unutar Kopačkog rita - bez da za to kupuju posebnu dozvolu.