Na inicijativu našeg eurozastupnika (i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta) Andreja Plenkovića u EP-u je predstavljena knjiga „Ljubav. Sila. Domišljatost. Skidanje maski.“ banjalučkog biskupa Franje Komarice. Knjiga je napisana u koautorstvu s članom Njemačko-hrvatskoga društva iz Hannovera Winfriedom Gburekom. Knjiga sadrži jezgroviti prijepis najznačajnijih pastoralnih, etičkih, ali i političkih razmišljanja biskupa Komarice o onome za što se borio u ratnome i poratnome vremenu - koje je dao Gbureku u proteklih nekoliko godina.

Niz susreta i razgovora

U prisutnosti stotinjak gostiju - osim biskupa Komarice i koautora knjige Gbureka - govorili su nadbiskup vrhbosanski kardinal monsinjor Vinko Puljić, bivša zastupnica u EP-u Doris Pack te veleposlanica BiH pri EU Lidija Topić. Prigodom boravka u Bruxellesu kardinal Puljić i biskup Komarica susreli su se i s potpredsjednikom EP-a Antoniom Tajaniem, predsjednikom Odbora za vanjske poslove Elmarom Brokom, izvjestiteljem za BiH Cristianom Predom i većinom hrvatskih zastupnika. Te su sudjelovali na konferenciji o progonu kršćana u svijetu - na kojoj je govorio i predsjednik EP-a Martin Schulz.

Povratak prognanih na svoj ognjišta

Plenković je istaknuo da je 20 godina nakon Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma ovo važan doprinos razgovorima o položaju Hrvata u BiH.

- Današnja konferencija važan je doprinos emancipiranju Bosne i Hercegovine kao teme u europskim institucijama, a posebno položaja Hrvata kao ravnopravnog konstitutivnog naroda u BiH, što je jedna od trajnih i prioritetnih zadaća hrvatskih zastupnika u EP-u. Pritom je zalaganje za povratak Hrvata na područje entiteta Republike Srpske, na kojem godinama radi biskup Komarica, bitna odrednica zajedničkog djelovanja.

Humanost prepoznata i u svijetu

Naš je eurozastupnik podsjetio na humanost i predanost biskupa Komarice u zaštiti interesa Hrvata u BiH i njegov neumorni međunarodni angažman - za koji je dobio više priznanja, uključujući i kandidaturu za Nobelovu nagradu za mir.

Za europsku BiH

Njemački novinar i koautor Gburek - koji je u knjizi objavio niz razgovora s biskupom Komaricom - podsjetio je kako biskup Komarica upozorava i na odgovornost ključnih aktera međunarodne politike tijekom proteklih dvadesetak godina za zbivanja u BiH. Bivša zastupnica u EP-u Doris Pack je evocirala svoj angažman u EP-u za BiH tijekom proteklih 25 godina. Veleposlanica Topić je pak govorila o europskoj perspektivi BiH u kontekstu novog pristupa politike EU prema BiH - koja treba rezultirati i podnošenjem zahtjeva BiH za članstvo u EU.

Bez istine nema slobode

Kardinal Puljić je kazao da bez istine nema slobode, a istina je preduvjet pomirenja. Istaknuo je značajnu ulogu biskupa Komarice u zaštiti prava Hrvata u banjalučkoj biskupiji, kao i u cijeloj BiH. 

Za mir i ravnopravnost naroda

Biskup Komarica je govorio o daytonskoj arhitekturi BiH - koja je ostavila niz nepravdi, posebice za Hrvate u BiH. Napomenuo je da je agresivni rat za posljedicu imao progon Hrvata s područja entiteta Republike Srpske, te da je uništio specifični kulturološki i vjerski amalgam u BiH. Založio se za mir, ravnopravnost i europsku budućnost BiH, te apelirao na političku i moralnu odgovornost europskih institucija. Na kraju je zahvalio zastupniku Plenkoviću na organizaciji konferencije.