Naša eurozastupnica Ivana Maletić u suradnji sa časopisom Komunal već treću godinu zaredom organizira u Europskom parlamentu konferenciju o komunalnom gospodarstvu. U srijedu, 25. siječnja 2017., s početkom u 9.00 sati (dvorana P7C050) tako će se više od 60 sudionika iz Hrvatske i zemalja jugoistočne Europe upoznati se s glavnim odredbama europske politike u području vodnog gospodarstva, upravljanja otpadom i financiranja komunalne infrastrukture.
Osim eurozastupnice Maletić, predavanja će održati predstavnici DG Research, Science and Innovation, DG Environment, kao i Odbora za zaštitu okoliša Europskog parlamenta. Tematski naglasci uključuju aktualna pitanja iz okolišne politike EU i moguće posljedice po regionalne komunalne sustave, kao i korištenje EU sredstava u komunalnoj infrastrukturi.
Snažnije koristiti EU novac
Maletić je do sada u više navrata apelirala na potrebu snažnijeg korištenja europskog financiranja i pokretanje novih projekata za financiranje komunalne infrastrukture. U aktualnom programskom razdoblju 2014.-2020. vodno gospodarstvo obuhvaćeno je Operativnim programom Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020. te je za Hrvatsku na raspolaganju 1,05 milijarde eura. S druge strane, sektor gospodarenja otpadom nalazi se pred velikim izazovima, budući da je do 2020. godine potrebno dostići zadani cilj Direktive o otpadu (2008/98/EC), odnosno recikliranje 50 posto komunalnog otpada.
Sa svojih 16 posto recikliranog otpada, Hrvatska je daleko od postavljenog uvjeta i hitno mora djelovati kako bi izbjegla moguće kazne - smatra Maletić.
Bolje razumijevanje EU administracije
Sudionici konferencije - u najvećoj mjeri općine i gradovi te komunalna društva - često se susreću s mnogobrojnim ograničenjima u realizaciji i provedbi projekata komunalne infrastrukture, među kojima se ističu ograničeni financijski i administrativni kapaciteti te propusti u samoj pripremi projekata, što u mnogome koči bolje povlačenje sredstava.
Stoga se očekuje da će planirana predavanja predstavnika nadležnih europskih tijela sudionicima iz zemalja jugoistočne Europe olakšati buduće razumijevanje funkcioniranja EU administracije, približiti procedure usklađivanja sektorskog zakonodavstva te naglasiti potrebu za stalnim sektorskim lobiranjem. A sve kako bi nacionalna regulativa i praksa pratila europske smjernice i kako bi se postigla optimalna i održiva rješenja na području vodoopskrbe i odvodnje, kao i gospodarenja otpadom.
SADRŽAJAN PROGRAM
Za sve sudionike iz jugoistočne Europe osiguran je vrlo intenzivan i sadržajan program tijekom dvodnevnog boravka u Bruxellesu, budući da će dodatno sudjelovati na stručnoj konferenciji u briselskom hotelu Thon City Center, na kojoj će se u suradnji s drugim EU tijelima te europskim sektorskim asocijacijama predstaviti niz sektorskih tema, kao i najbolje prakse i primjeri uspješnih projekata u zemljama jugoistočne Europe. Sudionici će u sklopu svoga boravka posjetiti važnu komunalnu infrastrukturu u okolici glavnog grada EU i to: postrojenje za obradu otpadnih voda Brussels North, postrojenje za reciklažu i spalionicu otpada te groblja u Bruxellesu i Laekenu.