(VIDEO) U Banskim dvorima održana je 57. sjednica Vlade Republike Hrvatske. Predsjednik Vlade RH i HDZ-a mr. sc. Andrej Plenković u uvodnom dijelu sjednice osvrnuo se na 72. zasjedanje Opće skupštine UN-a, bilateralne susrete u New Yorku, otvorena pitanja sa Slovenijom, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, poplave u karlovačkom kraju… 

Borba protiv nasilja u obitelji

Na samom početku, predsjednik Plenković se osvrnuo na današnji Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

- Upravo danas, kao prvu točku dnevnog reda, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić predstavit će Nacionalnu strategiju zaštite od nasilja u obitelji u okviru. Nažalost, zadnjih su godina statistike izrazito zabrinjavajuće i svakog dana moramo u svim segmentima društva činiti napore kako bi se taj negativni fenomen suzbio.

Poplave u Ogulinu

Plenković je istaknuo da je prije odlaska u New York zajedno s ministrima Krstičevićem, Božinovićem i Ćorićem bio u Ogulinu, kojeg su nedavno teško pogodile poplave uslijed porasta vodostaja Dobre nakon jakih padalina.

- I gradski i županijski stožer Civilne zaštite - zajedno s vatrogascima, pripadnicima Oružanih snaga, policijom i volonterima - reagirali su jako brzo. Angažman je bio maksimalan, a Karlovačka županija i Grad Ogulin su zahvaljujući tome - uz našu potporu - spriječili još veće štete.

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/iz-poplavljenog-ogulina-vlada-ce-pomoci-pogodenim-gradanima-je-nasa-zadaca-i

Priprema za iduću sezonu

Naglasio je da se u Ogulinu, nažalost, nastavila sezona elementarnih nepogoda te najavio da će se početkom listopada napraviti cjelovita analiza.

- Potpredsjednik Vlade nadležan za domovinsku i nacionalnu sigurnost Krstičević zajedno će sa svim drugim resorima učiniti cjelovitu reviziju svih mjera koje moramo bolje raditi kako bismo se pripremili za izazove elementarnih nepogoda u idućoj sezoni.

25. godišnjica članstva u UN-u

Vezano uz održavanje 72. Opće skupštine UN-a u New Yorku, Plenković je istaknuo da je ona bila izuzetno zanimljiva i kvalitetna.

- Bila je to prigoda i za obilježavanje 25. godišnjice hrvatskoga članstva u Ujedinjenim narodima. Naš prvi predsjednik dr. Franjo Tuđman predvodio je izaslanstvo 22. svibnja 1992. kada smo primanjem u članstvo Svjetske organizacije zaokružili proces međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/plenkovic-otkrio-spomen-plocu-o-augustincicevu-miru-ponosni-smo-na-cetvrt-stoljeca

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/prijam-u-povodu-25-godisnjice-clanstva-u-un-u-ponosna-smo-nacija-koja-pridonosi

Govor na Općoj skupštini & bilateralni susreti

Dodao je da je boravak u UN-u iskorišten i za brojne bilateralne razgovore, susret s hrvatskom zajednicom, predavanje na Sveučilištu Columbia o hrvatskom pogledu na budućnost Europe i sve izazove s kojima se EU danas suočava.

- Posebno važan bio je jučerašnji govor pred Općom skupštinom u kojem smo izložili hrvatske poglede na ključna međunarodna pitanja i na megatrendove s kojima se svijet danas suočava - bilo da je riječ o terorizmu, migracijama, konfliktima, diplomatskim naporima UN-a, jačanju mirovnih operacija, razvojnoj pomoći, siromaštvu… Bilo je puno susreta - s glavnim tajnikom UN-a Guterresom, japanskim premijerom Abeom, turskim predsjednikom Erdoganom, libijskim premijerom i kosovskim predsjednikom, svim čelnicima zemalja članica EU… Mislim da je posjet bio vrijedan, koristan i da smo izložili hrvatske poglede na globalna pitanja te da na taj način vrlo konstruktivno participiramo u radu 72. Opće skupštine UN-a.

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/govor-na-opcoj-skupstini-un-arbitraza-sa-slovenijom-mirna-reintegracija-ukrajine

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/novi-susreti-s-brojnim-drzavnicima-trump-erdogan-thaci-libijski-premijer

Rješavanje otvorenih pitanja

Predsjednik Plenković istaknuo je da je posjet New Yorku bio prigoda i za još jedno demonstriranje privrženosti Hrvatske multilateralizmu, suradnji, poštivanju međunarodnog prava, kao i za osvrt na odnose s državama jugoistoka Europe, na hrvatski pogled na ravnopravnost konstitutivnih naroda u BiH te na odnose sa Slovenijom u kontekstu poštivanja međunarodnog prava.

- U New Yorku sam razgovarao i s kolegom Cerarom. Njegov je posjet Zagrebu bio predviđen za idući tjedan. Vidim da je u međuvremenu najavio kako ne bi došao u Zagreb na taj susret. Izražavam žaljenje zbog toga. Mislim da je sve ono što smo razgovarali i dogovarali bilo na tragu poznatih pozicija Slovenije i Hrvatske. Činjenica da sam u govoru spomenuo fakte koje se odnose i na određena kršenja normi međunarodnog prava - i to nipošto ne od strane Hrvatske - nije nikakvo naše novo stajalište. Upravo suprotno, to je pozicija koju na čitavoj političkoj sceni jednoglasno komuniciramo protekle dvije godine. A to je svojevrsna platforma za rješavanje otvorenog pitanja granice između Hrvatske i Slovenije.

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/slovenski-premijer-miro-cerar-dolazi-u-zagreb-27-rujna

Poziv na dijalog

Plenković je zaključio da Hrvatska ostaje otvorena za dijalog te još jednom pozvao slovenskog premijera Cerara da dođe u Hrvatsku - u nekom drugom terminu.

- Naše će službe nastaviti raditi na rješavanju ovog pitanja. Stavovi Hrvatske i Slovenije su različiti, ali želimo dijalog s našom susjednom i prijateljskom zemljom. Naše su pozicije vrlo jasne i dobronamjerne te ćemo u tom duhu nastaviti razgovore. Nećemo pristajati ni na kakve ucjene. Vodit ćemo računa o hrvatskim nacionalnim interesima, a pitanje teritorijalne cjelovitosti jedna je od najvažnijih zadaća institucija državne vlasti.