Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu izglasano je ovog tjedna izvješće o Stanju rekreacijskog ribolova u Europskoj uniji - čija je izvjestiteljica Norica Nicolai.

Zajednička ribarstvena politika

Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a) Dubravka Šuica je naglasila:

- Puno je tema kojima se bavimo u Europskom parlamentu, od migracija, terorizma, vanjskopolitičkih tema, zaštite okoliša, sigurnosti hrane, ali nismo zaboravili Zajedničku ribarstvenu politiku ni naše male ribare. Ovih dana ovdje u Europskom parlamentu radimo na sveobuhvatnoj uredbi koja će jasno definirati što je to rekreacijski ribolov, kako bismo ga razlikovali od komercijalnog ribolova. Tom bismo uredbom definirali načine prikupljanja podataka o rekreacijskom ribolovu, broju ribara, količini njihova ulova i dodanoj vrijednosti koju donose svojim zajednicama. Bez tih podataka ne možemo točno procijeniti učinak rekreacijskog ribolova na naše stokove i ne možemo donijeti kvalitetne politike za zaštitu naših ribara i našeg morskog bogatstva. Uspješnim prikupljanjem podataka o rekreacijskom ribolovu brinemo o održivosti i opstojnosti ribarstva - i u Hrvatskoj i u Europi, a i sprječavamo nezakoniti, neprijavljeni i neregulirani ribolov.

https://www.youtube.com/watch?v=rc_Uvd71KtI&feature=youtu.be

Uzlazni trend

Šuica je dodala kako u većini država članica EU dolazi do rasta trendova rekreacijskog ribolova, što pozitivno utječe i na hrvatske ribare:

- Znamo da je rekreacijski ribolov hobi, ali on ima i gospodarski, socijalni i ekološki značaj, a sama činjenica da na razini EU postoji oko 9 milijuna rekreacijskih ribara, a to čini 1,6 posto europskog stanovništva, čime nije obuhvaćen slatkovodni ribolov, dovoljno govori o značaju tog tipa ribolova. Ta djelatnost donosi oko 10,5 milijardi eura i najveći dio tog novca odlazi u male lokalne zajednice. Trendovi rekreacijskog ribolova rastu u većini država članica EU i znatno doprinose razvoju plavog gospodarstva u obalnim zajednicama i na otocima, a pozitivno utječu na produženje turističke sezone nakon ljeta, što mnogim, pa i hrvatskim ribarskim zajednicama omogućuje dodatan izvor zarade i bolju kvalitetu života.

Dio tradicijskog naslijeđa

Zaključno, Šuica je pozvala hrvatske ribare, ali i žene ribarice, na podršku na aktivnom radu za poštivanje odredbi Zajedničke ribarstvene politike:

- Iako ne postoji jedna jasna definicija rekreacijskog ribolova na razini EU, on se stoljećima prakticira diljem Europske unije, a sastavni i nerazdvojivi je dio i hrvatske kulture, tradicije i nasljeđa svih naših obalnih i otočnih zajednica. Mnogi naši prijatelji i članovi obitelji, pa i ja osobno, godinama, ako ne i cijeli svoj život, bave se rekreacijskim ribolovom, uglavnom iz hobija. Zbog rasprostranjenosti, rekreacijski ribolov postao je raznolik - kao i kulture unutar same Europske unije. Dragi naši ribari, ali i žene ribarice, uz vaše sudjelovanje i vašu pomoć, u prilici smo zajedno aktivno raditi na prikupljanju svih potrebnih podatka o rekreacijskom ribolovu i tako poštivati odredbe Zajedničke ribarstvene politike kako bismo očuvali riblje stokove u Jadranu, zaštitili naš prelijepi morski okoliš, ali i opskrbili se kvalitetnom hranom iz mora.

DODATNI MATERIJALI:

Priopćenje 16. 1. 2018.:

http://dubravka-suica.eu/index.php/aktivnosti/plenarna-sjednica/item/8586-suica-ostvarili-smo-veliki-uspjeh-za-hrvatsku-i-za-nase-ribare

Priopćenje 1. 9. 2016.:

http://dubravka-suica.eu/index.php/aktivnosti/odbori/item/7151-tran-dubravka-suica-europski-fondovi-trebaju-prepoznati-malog-ribara