Naš eurozastupnik (i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a) Andrej Plenković izlagao je u EP-u tijekom rasprave o Izvješću „EU u globalnom okruženju koje se mijenja - povezaniji, konfliktniji i kompleksniji svijet“. Plenković je u svome istupnu naglasio da ovo izvješće usvaja u kritičnom razdoblju novih izazova za Europu i svijet. Zahvalio je autorici, kolegici Sandri Kalniete, te istaknuo da je Izvješće doprinos EP-a u procesu izrade nove „Globalne strategije vanjske i sigurnosne politike EU“ - koja se posljednjih godinu dana priprema pod vodstvom Visoke predstavnice Mogherini, a čije se usvajanje očekuje na Europskom vijeću u lipnju.

Promovirati demokratske vrijednosti

Plenković je dodao da je EU u području vanjske, sigurnosne i obrambene politike učinila izuzetan napredak u proteklih dvadesetak godina u pogledu institucionalnog i operativnog djelovanja te pozicioniranja kao nezaobilaznog aktera na globalnoj sceni. Strategija treba poslužiti da EU - promovirajući svoje vrijednosti slobode, demokracije, ljudskih prava, mira i solidarnosti - i dalje bude predvodnik u rješavanju niza međunarodnih kriza i suočavanju s hibridnim prijetnjama, a u partnerstvu s drugim organizacijama (UN, NATO, OESS i dr.) i ključnim državama, poput SAD-a.

- EU je prije pola godine usvojila četverogodišnju Strategiju proširenja, revidiranu Strategiju politike susjedstva, a uskoro će usvojiti i aktualiziranu Razvojnu strategiju, koje će - zajedno s novom Strategijom vanjske i sigurnosne politike - predstavljati platformu za vodeću ulogu EU u međunarodnoj zajednici s ciljem doprinosa globalnom upravljanju utemeljenom na poštivanju međunarodnog prava.

Cjeloviti pristup

Napomenuo je da EU treba dodatno raditi na jačanju obrambenih sposobnosti te pametnijem zajedničkom korištenju proračunskih sredstava za obranu na razini država članica EU.

- Cjeloviti pristup vanjskom djelovanju EU mora učinkovito objediniti političke, diplomatske, gospodarske, trgovinske, sigurnosne, obrambene, razvojne te humanitarne aktivnosti, kao i upravljanje krizama i potenciranje kapaciteta EU u izgradnji institucija.

Definirati realne ciljeve

Zaključno je Plenković kazao će se ukupna ocjena učinkovitosti EU mjeriti kroz uspješnost njenog djelovanja u istočnom i južnom susjedstvu, pri čemu su ključni angažmani u Ukrajini, Siriji, Iranu, sjeveru Afrike te Bliskoistočnom mirovnom procesu, kao i u odnosima s Rusijom. Kapitalni test vanjskopolitičkog kredibiliteta EU predstavljaju: borba protiv terorizma unutar i izvan njenih granica - kombinacijom instrumenata unutarnje i vanjske sigurnosti te zaštita vanjskih granica koja se mora osnažiti kontroliranim migracijama i čvrstim dogovorom s Turskom.

- Očekujem da će ova globalna strategija jasno definirati ambiciozne, ali i realne ciljeve vanjske, sigurnosne i obrambene politike EU te - uz osiguranje odgovarajućih proračunskih sredstava - pružiti konkretne mehanizme i instrumente za njihovo ostvarivanje. Time će se osnažiti i potvrditi vodstvo EU na globalnoj razini - na načelima zajedničkog djelovanja i odgovornosti - kao asertivnog i učinkovitog subjekta.