Vezano uz navode u prigovoru Socijaldemokratske partije Hrvatske Državnom izbornom povjerenstvu na ponašanje sudionika izbornog postupka u izbornoj promidžbi od 26. svibnja 2013., na koje nas tražite očitovanje, iskazujemo da ih u potpunosti odbacujemo kao neutemeljene i zlonamjerne.

Netočno je i time Socijaldemokratska partija zlonamjerno insinuira da se Hrvatska demokratska zajednica lažno predstavljala tijekom izborne promidžbe u Gradu Splitu i time počinila kazneno djelo neovlaštene uporaba tuđe tvrtke iz članka 261. stavak 1. Kaznenog zakona te da je time počinjeno kazneno djelo povrede slobode odlučivanja birača iz članka 333. st. 1. Kaznenog zakona.

Naime,  HDZ svoje izborne aktivnosti provodi koristeći svoje pozivne centre putem kojih komunicira sa svojim članovima i simpatizerima.  Pozivni centar u Splitu kao i pozivni centri u ostalim gradovima rade preko centralnog servera u Zagrebu pa se tako može na zaslonima telefonskih uređaja prikazati broj 108151750 ili 01 644 2750. Dakle, riječ je o tehničkom rješenju poziva preko navedenih brojeva, a ne o tome da su pozivi upućivani iz Zagreba, umjesto iz Splita. Međutim, to u konačnici nije ni važno niti predstavlja bilo kakvo kazneno djelo ili prekršaj.

Također odbacujemo  i tvrdnju Socijaldemokratske partije kako je povrijeđena odredba članka 37. Zakona o lokalnim izborima zbog navodnog lažnog predstavljanja kao „Pozivni centar grada Splita“. Naime, operateri u pozivnom centru Split, u komunikaciji s našim članovima i simpatizerima predstavljali su se kao „Pozivni centar HDZ-a grada Splita“ što upravo i jesu.

Shodno navedenome ne postoji ni kršenje etičkog kodeksa niti bilo kojih drugih etičkih normi jer su se u komunikaciji s članstvom koristili navodi koji predstavljaju činjenice, a ne bilo kakve insinuacije, sugestivna pitanja i sl., što se navodi u prigovoru Socijaldemokratske partije.

Na primjer, ako je prilikom anketiranja i postavljeno pitanje: „Smeta li vam što je Ivo Baldasar 1991. godine, u jeku Domovinskog rata, napustio zemlju i otišao u Italiju“, to nikako ne predstavlja insinuaciju, ili sugestivno pitanje. Još manje je to omalovažavanje, potkopavanje povjerenja, te umanjivanje političkog, profesionalnog i ljudskog  integriteta gospodina Ive Baldasara.  Njegov odlazak iz Hrvatske 1991. godine  je opće poznata stvar o kojoj se  on više puta očitovao u javnosti. A ponašanje tijekom oslobodilačkog rata, za bilo kojeg kandidata, u svakoj demokratskoj zemlji – pa tako i u Hrvatskoj - i te kako je relevantno i legitimno pitanje.

Osim toga, predsjednik SDP-a gospodin Zoran Milanović javno je u medijima, dakle pred cijelom hrvatskom javnošću, retoričkim pitanjem „tko je taj Penava i gdje je bio u ratu“, pokušao diskreditirati HDZ-ovog kandidata za gradonačelnika Vukovara Ivana Penavu. Naime, Ivan Penava je  1991. godine imao 16 godina, dakle bio je maloljetan. Zašto bi onda građane Splita bilo zabranjeno, odnosno neetično pitati, smeta li im to  - što je kandidat za gradonačelnika Baldasar 1991. godine, sa trideset i nešto godina, napustio svoj grad i državu? !

                                                                                    Predsjednik GO HDZ-a Grada Splita

                                                                                                        Petar Škorić