Nakon što je najveća, stožerna stranka hrvatskog naroda promovirala aplikaciju proširene stvarnosti u kojoj se predsjednik Andrej Plenković s plakata obraća građanima, organiziran je HDZ-ov tweetup. A sve s jednim ciljem - komuniciranje s građanima krucijalnih tema za hrvatsko društvo. Imamo rješenja, znamo kako ih provesti, no prije svega - imamo kvalitetne (ekonomske) stručnjake koji će provesti naš program. Vjerodostojno.
#gospodarskirast
U caffe baru „Nova Ploča“ u Bogovićevoj ulici (strogi centar Zagreba) danas je održan HDZ-ov tweetup. Putem hashtaga #gospodarskirast na pitanja brojnih dionika društvenih mreža o gospodarstvu i otvaranju novih radnih mjesta odgovarali su naši stručnjaci (ujedno i kandidati na listama za Hrvatski sabor): potpredsjednica HDZ-a mr. sc. Ivana Maletić, ministar financija dr. sc. Zdravko Marić i predsjednik HDZ-ova Odbora za financije doc. dr. sc. Tomislav Ćorić.
Moderator je bio direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize u Hrvatskoj gospodarskoj komori Zvonimir Savić.
Brojni okupljeni građani u Bogovićevoj ulici su, također, uživo postavljali pitanja našim stručnjacima. Imamo ključna rješenja za ključne probleme u gospodarstvu! - siže je to odgovora naših stručnjaka.
Kvaliteta i konkurentnost
Maletić je naglasila je da predstoji jako puno posla koji će dovesti do ostvarenja zadanih ciljeva, a to je alat koji HDZ ima. Tijekom tweetupa kandidati su odgovorili na pitanja iz područja svih važnih gospodarskih tema: poljoprivrede, proračuna i fiskalne politike, EU fondova, zapošljavanja mladih, pokretanja start-upova, smanjenja sive ekonomije…
Maletić je objasnila koji su temelji gospodarskog rasta:
- Najvažnije je gospodarski rast utemeljiti na zdravim ekonomskim osnovama. Najvažnije je, dakle, ulagati u industrijsku proizvodnju koja mora biti što bolja, kvalitetnija i konkurentnija. Zbog toga su nam potrebne nove tehnologije i inovacije - povezivanje znanosti sa gospodarstvom kako bi došlo do transfera znanja i što boljeg napretka. Država ima važnu, integrirajuću ulogu.
Porezno rasterećenje
Ministar Marić istaknuo je važnost poljoprivredne industrije za gospodarski rast:
- U razgovoru s poljoprivrednicima zaključio sam da država mora stvoriti uvjete za rasterećenje poljoprivrednika kao i poduzetnika. Stoga planiramo sniženje stope PDV-a za, primjerice, sadnice, stočnu hranu i gnojivo - jer bi se time povećala likvidnost poljoprivrednika, a važno je da se integriraju u prehrambenu industriju i turizam. Hrvatska poljoprivreda ne smije biti izdvojen otok i sama sebi na neki način dostatna.
Iskoristiti golemi potencijal iseljeništva
Govoreći o jačanju malog i srednjeg poduzetništva, Ćorić je kazao da osim poreznih rasterećenja treba kreirati i povoljan poslovni okvir, kao i mjere koje će im olakšati poslovanje.
Istaknuo je porezno rasterećenje i kreiranje povoljnijeg poslovnog okruženja kao jedan od instrumenata poticanja poduzetništva.
- Uz tako nešto gospodarski rast je moguće kreirati uz još dva poteza - bolje je privući i koristiti ulaganja dijaspore te barem jednog radnika u tvrtki osloboditi od davanja državi.
Cjelovita porezna reforma
Ministar Marić odgovorio je na pitanje kako sastaviti proračun sa smanjenim prihodima, a povećanim rashodima:
- U poreznom sustavu Hrvatske kakav mi trenutno imamo, gdje smo visoko porezno opterećeni, svako porezno rasterećenje će dodatno doprinijeti ubiranju prihoda jer na taj način širimo poreznu bazu.
Također, na pitanje o progresivnom oporezivanju ministar Marić odgovorio je kako ono doprinosi društvenoj pravednosti, ali da su analize pokazale da se trebaju rasteretiti izravni porezi, odnosno porez na dohodak i dobit.
- Više od 20 godina nam treba cjelovita porezna reforma koja će uključiti i drugačiji porez na dohodak za koji imamo prijedlog da se smanji sa 40 na 36 posto, a uvjeren sam da u Hrvatskoj treba rasteretiti i dobit te podići neoporezivi dio dohotka.
Na pitanje o monetarnoj politici i ulozi HNB-a, Marić je odgovorio da HNB ima odgovornost za financijski sustav i stabilnost te da se treba voditi briga da monetarna i fiskalna politika bude koordinirana.
Dugoročno i stabilno zapošljavanje mladih
Osim poljoprivrede i turizma, Maletić je istaknula kao strateške grane koje mogu generirati gospodarski rast i energetiku, ali i osnaživanje jeftinog prometa odnosno željeznica, te riječnih i morskih luka. Marić je istaknuo još i reformu javne uprave, zdravstva i pravosuđa koju je ocijenio reformom svih reformi jer o brzini, kvaliteti i nezavisnom sudstvu ovise i sve druge reforme.
Za smanjenje sive ekonomije i povećanje zapošljavanja svi su istaknuli potrebu jačeg uvođenja reda pa i jačanje inspekcijskih službi, ali i povećanje plaća zaposlenima čemu će pridonijeti i porezna rasterećenja.
Maletić je zaključila je da danas mladi ne idu izvan Hrvatske trbuhom za kruhom već mozgom za poslom i kako mladima moramo osigurati uvjete za ostanak u Hrvatskoj:
- Dugoročno i stabilno zapošljavanje mladih, u čemu smo među najlošijim zemljama u EU, jedna je od najvažnijih mjera koju planiramo provesti jer će to pridonijeti zaustavljanju odlaska mladih i općenito znanja iz Hrvatske kao i demografskoj obnovi. Ako se s tim odmah ne krene, Hrvatska će demografski praktički nestati, jer su procjene da će za 30 godina izgubiti gotovo milijun stanovnika.
Tweetup naših ekonomskih stručnjaka možete pogledati u cijelosti: