U sklopu Erasmus+ programa za projekte u Hrvatskoj planirano je 18,8 milijuna eura za 2017. godinu, 25 posto više u odnosu na 2016. Ured zastupnice u Europskom parlamentu Ivane Maletić i Centar za razvoj javnog i neprofitnog sektora TIM4PIN organizirali su konferenciju „Erasmus+ u Hrvatskoj: Mogućnosti i izazovi“ - na kojoj su i najuspješnijim polaznicima programa edukacije mladih o EU fondovima #MOJEUPROJEKT dodijeljeni certifikati.

Više od 200 posjetitelja sudjelovalo je na konferenciji koja je organizirana s ciljem predstavljanja mogućnosti financiranja projekata iz programa Erasmus+. Za 2017. je na razini EU predviđeno više od 2 milijarde eura za financiranje projekata u obrazovanju, osposobljavanju te sektoru mladih i sporta, što je u odnosu na 2016. povećanje za 300 milijuna eura, gotovo 13 posto.

- Rast BDP-a ne može se nastaviti dugoročno, ako se mi kao država i društvo ne okrenemo znanju i mladima. Bez programa koji potiču razvoj projekata unutar sektora mladih i obrazovanja, ne možemo biti konkurentni ni kao država - kazala je u uvodnoj riječi eurozastupnica Maletić.

Za Hrvatsku - 18,8 milijuna eura

Za Hrvatsku proračun za 2017. iznosi - 25 posto više u odnosu na 2016., a projekte mogu prijaviti: obrazovne ustanove - vrtići, škole, ustanove za strukovno obrazovanje i osposobljavanje, visoka učilišta, ustanove za obrazovanje odraslih, ustanove u kulturi (muzeji, kazališta, državni arhivi, pučka otvorena učilišta, knjižnice), županije, gradovi, općine i tijela lokalne i regionalne samouprave te javne ustanove, organizacije civilnog društva, ustanove nadležne za rad s mladima i studentske udruge.

Maletić:

- Razvija li naš obrazovni sustav vještine poput rada u timu, preuzimanja inicijativa, rješavanja problema ili kritičkog promišljanja? Bez toga ćemo teško imati generacije koje promišljaju projekte, inovatore ili pojedince i timove koji imaju hrabrosti pokrenuti startup. U današnjem svijetu ove su vještine važne kao što je nekad bilo važno naučiti čitati. Razvoj tih vještina nije poseban predmet već pristup koji se primjenjuje kroz cijelo obrazovanje za svaki predmet u kurikulumu. Na taj način mijenjamo budućnost naše djece, nas same, i na taj način utječemo na rast BDP-a.

Brojni stručnjaci

Uz eurozastupnicu u Maletić u predstavljanju mogućnosti programa Erasmus+ sudjelovali su ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU Antonija Gladović, voditeljica Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Branka Roščić i koautor knjige „Priprema, pozor, Erasmus+“ Alen Halilović - u ulozi moderatora.

Uz poboljšanje razine ključnih kompetencija i vještina traženih na tržištu rada, posebni ciljevi Erasmus+ programa su poboljšanje učenja i podučavanja jezika, promoviranje jezične različitosti i interkulturološke svijesti te povećanje međunarodne dimenzije obrazovanja i osposobljavanja.

Iznimno korisno studentima

Ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU Antonija Gladović predstavila je rezultate o utjecaju sudjelovanja u programu Erasmus+ na zapošljavanje unutar razdoblja od pet godina - koji su pokazali kako su studenti koji su sudjelovali u programu čak 23 posto više zapošljivi od drugih.

Branka Roščić sa Sveučilišta u Zagrebu istaknula je kako je kroz ovaj program Zagrebačko sveučilište postalo vidljivo u Europi. Važnost toga leži u suradnji na znanstvenim projektima, transferu tehnologije i razmjeni znanja, kao i u činjenici da mnoga hrvatska sveučilišta danas provode kolegije na stranim jezicima, upravo zbog Erasmusa.

- Impact istraživanje koje je Agencija provela pokazalo je kako je utjecaj izuzetno visok upravo na školske ustanove. Jednom kad ustanova prođe kroz projekt, razvija se nova dinamika rada, nova organizacijska klima, svi sudionici počinju razmišljati projektno. Javlja se redovna potreba za prijavom na projekte, a kroz 2-3 godine cijela institucija počinje promišljati svoje poslovanje kroz projektni ciklus. To dovodi do povećanja inovativnih metoda u nastavnim procesima, što se ogleda u učinkovitosti nastave i motivaciji djece. Sami učitelji i nastavnici osjećaju veće samopouzdanje i sa svojim jezičnim kompetencijama spremnije ulaze u nove međunarodne kontakte - kazala je ravnateljica Gladović.

Dualno obrazovanje

Sudionike konferencije zanimale su mogućnosti pokretanja dualnog obrazovanja u Hrvatskoj koji djeci osigurava približavanje profesionalnim vještinama još tijekom srednje škole.

- Dualno obrazovanje ne može uspjeti u zemlji u kojoj nema zajedništva. Moramo zajedno na tome raditi, školstvo, poduzetnici i država. Poduzetnici trebaju sudjelovati u kreiranju kurikuluma i utvrđivanju broja djece po pojedinim programima. Važno je da se mladi obrazuju za konkretne poslove, a ne da uče raditi tek kad završe školu i zaposle se. U nekim državama su u školama napravili poduzetničke centre, pa su djeca tijekom učila pokretati i voditi vlastite poslove. Puno konkretnije moramo na tome poraditi jer to je temelj za pokretanje gospodarskog zamašnjaka - odgovorila je eurozastupnica Maletić.

#mojeuprojekt

Kao doprinos rada svog ureda navela je pilot program #mojeuprojekt. To je edukacija koju je pohađalo 106 mladih - o EU fondovima učili su razvijajući konkretne projekte. Cilj naše eurozastupnice je potaknuti uvođenje sveučilišnog kolegija sličnog sadržaja kako bi znanje o pripremi i provedbi projekata bilo dostupno što većem broju mladih.

 - Moramo promijeniti pristup obrazovanju i učiniti ga praktičnijim jer je cilj da mladi nauče raditi i snalaziti se još dok se obrazuju. Puno je posla pred nama, prijeđimo sa strateške na operativnu razinu, probleme treba rješavati kako nadolaze, a ne samo govoriti o njima i donositi akcijske planove kojima se odgađaju rješenja. Činjenica je da imamo pametne i uspješne pojedince, ali nam nedostaje uređeni sustav u kojem su jasno definirana prava i odgovornosti, kako bismo kao zemlja dugoročno uspjeli. To možemo postići jer smo mali, mi smo veličine jednog srednjeg svjetskog grada. Zamislimo da smo taj grad i pokušajmo ga učiniti najboljim - zaključila je eurozastupnica Maletić.

Na konferenciji je predstavljena knjiga „Priprema, pozor, Erasmus+“ koja je praktični priručnik za pripremu i provedbu projekata financiranih iz programa Erasmus+ nakladnika TIM4PIN. Kristina Kosor, ispred nakladnika, istaknula je kako je ovo izdanje upravo odgovor na pitanja korisnika i probleme s kojima se susreću.