Potaknuta aktualnom situacijom u kojoj Europol upozorava da sve više izbjeglica postaje žrtvama organiziranih kriminalnih skupina koje ih tretiraju kao roblje i sile na prostituciju - a najrizičnije skupine su djeca bez pratnje koja u migraciji (iz)gube kontakt s obiteljima - voditeljica hrvatske EPP delegacije u Europskom parlamentu Dubravka Šuica uputila je pismo Europskoj komisiji. U tekstu pisma zatražila je upotrebu svih mehanizama EK - kako bi se ušlo u trag organiziranim kriminalnim skupinama koje se bave trgovinom ljudima.
Alarmantna situacija
Šuica je istaknula da je Europol nedavno objavio informaciju da je u posljednje dvije godine u Europi nestalo 10.000 djece izbjeglica.
- Budući da su djeca, pogotovo ona bez pratnje, najosjetljivija te se često u takvim uvjetima regrutiraju od strane organiziranih kriminalnih skupina, potrebno ih je zaštititi. Djeca izbjeglice bez pratnje trebaju imati jednaka prava kao i sva djeca, bez obzira na prebivalište i stoga im se treba osigurati adekvatan smještaj i skrbništvo, a sve sukladno UN-ovoj Konvenciji o pravima djeteta prema kojoj je zajamčena posebna pomoć i zaštita za djecu i mlade u ratu i bijegu. Međutim, očito je da je na terenu situacija potpuno drugačija i zvoni na uzbunu, stoga tražim da se Europska komisija zauzme i da pokrene mehanizme kojima će zaštiti djecu migrante bez pratnje.
DJECA KAO NAJOSJETLJIVIJA SKUPINA
S obzirom da se djeci gubi svaki trag nakon registracije u državnim uredima zemalja EU, moguće je da su regrutirana od strane organiziranih kriminalnih skupina. Iako naizgled djeluju kao privremeno i sigurno utočište, izbjeglički i prihvatni centri plodno su tlo za nedopuštene aktivnosti. Ljudi se po dolasku u Europu na početku osjećaju sigurnima, no vrlo brzo, ukoliko ne uspiju doći do zaposlenja i ukoliko se ne integriraju, postaju podobni za različite nedopuštene ili kriminalne aktivnosti. Kriminalnim skupinama za trgovinu ljudima su najzanimljivija djeca bez pratnje koju iskorištavaju za prosjačenje, krađe, raspačavanje droge ili prostituciju.