Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a) Dubravka Šuica je na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta u Strasbourgu - s Visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku te potpredsjednicom Europske komisije Federicom Mogherini - sudjelovala u debati o iranskom nuklearnom sporazumu.
Rasprava u Europskom parlamentu o iranskom nuklearnom sporazumu održana je nakon unilateralnog povlačenja američkog predsjednika Donalda Trumpa iz Sporazuma u svibnju ove godine te ponovnog uvođenja teških sankcija Iranu.
Dogovor iz 2015.
Iranski nuklearni sporazum je dogovor iz 2015. koji je postignut između Islamske Republike Irana i vodećih svjetskih sila, grupe E3/EU + 3 (Francuska, Njemačka, Velika Britanija, Visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku + SAD, Kina i Rusija) te predstavlja jedan od najvećih vanjskopolitičkih uspjeha Europske unije. Do Sporazuma je došlo zbog straha radi nekontroliranog razvoja nuklearnog naoružanja u Iranu, a njegova primjena pozitivno je utjecala na poštivanje ljudskih prava u toj zemlji, kao i trgovinsku razmjenu te poboljšanje odnosa između strana Sporazuma - samo u veljači ove godine gotovo 40 posto izvoza iranske nafte izvezeno je u države Europske unije. Prošlomjesečna odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o napuštanju Sporazuma i o ponovnom uvođenju sankcija Iranu negativno se odražava na europska poduzeća i europsko gospodarstvo.
Stup sigurnosti
Šuica je u svom obraćanju na plenarnoj sjednici izjavila:
- Točno je gospođo Mogherini što ste rekli da je nuklearni sporazum s Iranom stup sigurnosti u ovom području Bliskog istoka. Slažem se i da je taj stup sigurnosti uzdrman izlaskom SAD-a iz tog Sporazuma. Jedini put da se zaustavi stvaranje iranske nuklearne bombe je bio upravo ovaj Sporazum, stoga je on u tom pogledu pozitivan. Međutim, činjenica je da se u Iranu događa veliko kršenje ljudskih prava koje rijetko ovdje spominjemo. Nedavno sam imala priliku s delegacijom AFET-a boraviti u Iranu i osobno sam se uvjerila iz razgovora na koji način se taj režim održava na vlasti i na koji način se krše osnovna ljudska prava građana Irana.
https://www.youtube.com/watch?v=OQkyGHdUdxI&feature=youtu.be
„Blokirajući statut“
Zastupnici Europskog parlamenta izrazili su svoje nezadovoljstvo američkim povlačenjem iz iranskog nuklearnog sporazuma napominjući da ponovna uspostava američkih sankcija ima poguban utjecaj na gospodarsku suradnju između država članica Europske unije i Irana. Europska komisija je 17. svibnja 2018. objavila svoju namjeru da provodi „blokirajući statut“ iz 1996. kako bi proglasila sankcije SAD-a protiv Irana ilegalnim u Europi i zabranila europskim građanima i tvrtkama da ih se pridržavaju.
- Isto tako, ne smijemo zaboraviti na agresivnu politiku Irana prema Izraelu. Smatram da u Iranu treba osnažiti demokraciju i poraditi na mijenjanju režima. To će biti jedini način da se smiri stanje na Bliskom istoku - zaključila je eurozastupnica Šuica u svom obraćanju pred Europskim parlamentom u Strasbourgu.
Nastavak primjene dogovora
Trgovina Europske unije s Iranom u 2017. godini iznosila je oko 21 milijardu eura. Iran je trideseti najveći trgovinski partner EU, dok je Europska unija Iranu treći najveći trgovinski partner. Na sastanku 15. svibnja 2018. na kojem su sudjelovali predstavnici EU, Francuske, Velike Britanije, Njemačke i Irana potvrđena je odlučnost svih strana da se dogovor, koji je u međuvremenu otvorio preko 700.000 radnih mjesta, nastavi primjenjivati u svim dijelovima.
Gospodarski odnosi s Iranom
Europska komisija je pokrenula formalni proces proširenja mandata kreditiranja trećih zemalja od strane Europske investicijske banke (EIB) za Iran. Usvajanjem ovog prijedloga omogućilo bi se Europskoj investicijskoj banci da financira aktivnosti u Iranu kako bi podržavala ulaganja EU u Iran, a posebice mala i srednja poduzeća. Europska unija najavila je da će pokrenuti intenzivne stručne rasprave s Iranom kako bi pronašli praktična rješenja vezana za ključna pitanja u području gospodarskih i trgovinskih pogodnosti.
DODATNI MATERIJALI:
Priopćenje 13. 2. 2018.:
http://www.eppgroup.eu/hr/press-release/%C5%A0uica-u-slu%C5%BEbenom-posjetu-Kuvajtu-i-Iranu