(VIDEO) Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu održana je rasprava o zabrani nacističkih i fašističkih simbola i slogana u cijeloj Europskoj uniji.

U raspravi je voditeljica hrvatske EPP delegacije Dubravka Šuica istaknula u ime eurozastupnika HDZ-a da Europa, a samim time i europska Hrvatska, moraju s jednakom osudom gledati na sve fašističke, nacističke, ali i komunističke režime. Ti su totalitarni režimi provodili ili provode diskriminaciju po više osnova, odgovorni su za političke progone, pojedinačna ili masovna ubojstva te represiju nad osnovnim pravima i slobodama.

Zločini komunističkog totalitarizma

Kako je izdvojila Šuica, za razliku od kolega iz Zapadne Europe, nama u Hrvatskoj još su svježa sjećanja na totalitarni režim koji nije bio ni fašistički ni nacistički, ali se itekako obračunavao s neistomišljenicima, pojedincima i skupinama koje je smatrao prijetnjom.

- Novija povijest svijeta govori o milijunima smrti direktno ili indirektno povezanih upravo s komunističkim režimima te su njihovi simboli i slogani jednako neprihvatljivi u Europi 21. stoljeća - kao i fašistički i nacistički. Stoga, žalim što u ovom naslovu današnje točke dnevnog reda vi predlagatelji niste uključili i komunizam.

Rezolucija o europskoj savjesti i totalitarizmu

Šuica se potom se osvrnula na stanje u Republici Hrvatskoj:

- U javnom prostoru postoje različita tumačenja prošlosti, a njegovanje kulture sjećanja na kršenje ljudskih prava i otpor nedemokratskim režimima nije sustavan i sveobuhvatan. Ni aktualna upravna ni sudska praksa po pitanju isticanja simbola nedemokratskih sustava nije ujednačena. Zato je Vlada RH na čelu s Andrejom Plenkovićem osnovala Vijeće za suočavanje s prošlošću - sastavljeno od istaknutih znanstvenika, povjesničara i pravnika iz svih političkih spektara - koje će Vladi dati preporuke kako pravno regulirati isticanje sadržaja kojima se veličaju nedemokratski režimi. Potrebno je nadići podjele u društvu i izbjeći manipulacije u tumačenju. Važno je napomenuti da polazišna točka tog Vijeća mora biti jasan otklon od svakog totalitarizma - sadržan u rezoluciji Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu, kao i u izvorišnim osnovama i članku 3. Ustava RH.

Jednaka osuda svih totalitarizama

Dodala je da ne postoji totalitarni režim koji zaslužuje biti amnestiran samo zato što pobjednici pišu povijest.

- Europa, pa tako i europska Hrvatska, s jednakom osudom treba gledati na sve režime koji su provodili ili provode diskriminaciju po bilo kojoj osnovi, koji su odgovorni za političke progone, pojedinačna ili masovna ubojstva te represiju nad osnovnim pravima i slobodama.