U Europskom parlamentu održan je prijem povodom podnošenja formalnog zahtjeva BiH za članstvo u Europskoj uniji koji je predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine (i predsjednik sestrinskoga HDZ-a BiH) prof. dr. Dragan Čović predao nizozemskom ministru vanjskih poslova, predsjedavajućem Vijeća EU Bertu Koendersu. A u nazočnosti Visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku EU i potpredsjednice Europske komisije Federice Mogherini i povjerenika za europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannesa Hahna.
U svom govoru prof. dr. Čović zahvalio je organizatorima prijema, ali i svim drugim zastupnicima u EP koji aktivno podupiru europsku budućnost Bosne i Hercegovine. Naglasio je kako je danas povijesni dan te da je BiH ispunila sve tražene uvjete kako bi se formalni zahtjev za članstvom u EU mogao predati na vjerodostojan način.
Ekonomske i socijalne reforme
Povjerenik Hahn istaknuo je kako je predaja zahtjeva za članstvo rezultat napornog rada vodstva BiH te da će Europska komisija nastaviti pružati potporu u svrhu jačanja europske perspektive Bosne i Hercegovine. Pohvalio je napredak reformskog procesa u BiH i suradnju političkih lidera te ohrabrio nastavak ekonomskih i socijalnih reformi, kao i jačanje vladavine prava i javne uprave.
Svečanosti je prisustvovao ministar vanjskih poslova (i međunarodni tajnik HDZ-a) dr. Miro Kovač.
Organizatori prijema - među kojima su naši eurozastupnici: potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Andrej Plenković, voditeljica naše delegacije u EP-u (i potpredsjednica Izaslanstva za odnose s BiH) Dubravka Šuica i član Izaslanstva za odnose s BiH Davor Ivo Stier - pozdravili su podnošenje zahtjeva za članstvo BiH u Europskoj uniji kao ključan i pravodoban iskorak BiH. Riječ je o prekretnici u institucionalnom približavanju EU - nakon ostvarivanja samostalnosti zemlje i postizanja mira potpisivanjem Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma.
BiH - visoko na listi prioriteta EU
Naglasili su da je Bosna i Hercegovina ovim činom potvrdila ambiciju da postane članica EU, a EU je potvrdila da je BiH visoko na listi prioriteta. Eurozastupnici su podržali napore za nastavak provođenja reformi na svim razinama u zemlji, kao i institucionalnih promjena koje bi omogućile ekonomski i društveni razvoj zemlje - uz osiguravanje ravnopravnosti tri konstitutivna naroda, kao i ostalih građana - na crti stajališta usvojenih u ranijim rezolucijama EP o BiH. Posebno su pozdravili odluke Vijeća ministara BiH o usvajanju pregovaračke pozicije za prilagodbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nakon ulaska Hrvatske u EU kako bi se zadržala tradicionalna trgovina, kao i uspostava funkcionalnog koordinacijskog mehanizma za suradnju s institucijama EU.
Status kandidata za članstvo - otvaranje pregovora
Eurozastupnici očekuju da Nizozemska - kao predsjedavajuća članica Vijeća - stavi na dnevni red razmatranje zahtjeva BiH za članstvo u EU, te da Vijeće donese odluku o nalogu Europskoj komisiji da pripremi Mišljenje o podnesenom zahtjevu s ciljem stjecanja statusa kandidata i otvaranja pregovora o pristupanju u EU. U tom procesu eurozastupnici će nastaviti davati potporu BiH, kao što su već i učinili organiziravši konferenciju na visokoj razini 9. prosinca 2015. na temu „Europska budućnost BiH - 20 godina nakon Daytona“ - koja je pridonijela stvaranju povoljnog ozračja u institucijama EU u Bruxellesu za predaju zahtjeva BiH za članstvo u EU.