U organizaciji Odjela za Drugi svjetski i Domovinski rat Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH na Bilima (između Mostara i Širokog Brijega) obilježen je Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima - nacional-socijalizma, fašizma i komunizma. Izaslanstvo naše stranke - predvođeno potpredsjednikom HDZ-a i osobnim izaslanikom predsjednika Tomislava Karamarka Damirom Jelićem, predsjednikom Kluba utemeljitelja HDZ-a „Dr. Franjo Tuđman“ Milanom Kovačem i predsjednikom saborskog Odbora za Hrvate izvan RH Ivanom Šukerom - položilo je vijenac i zapalilo svijeće kod crkve na „Groblju mira“ na Bilima, hrvatskome nacionalnom i međunarodnom spomen-području. 

Vijence su položili i predsjedatelj Predsjedništva BiH (te predsjednik HNS-a i sestrinskog HDZ-a BiH) prof. dr. Dragan Čović te, u ime Njemačke državne komisije za nestale vojnike, Clarsen Ratz (CDU). Svetu misu predvodio je don Željko Majić, generalni vikar Mostarsko-duvanjske biskupije.

JELIĆ: Jedno i zajedno!

Mnoga se pitanja vezana uz žrtve postavljaju pred sve nas. Jedno od gorućih pitanja jest da li granice razdvajaju ili spajaju nacionalne korpuse. U našoj smo naciji tisuću godina sanjali hrvatski san, san o hrvatskoj državi, i krvavo smo je platili. Poruka i vama ovdje, poruka zajedništva iz Hrvatske: moramo biti jedno i zajedno!

Prof. dr. ČOVIĆ: Svaku žrtvu otrgnuti od zaborava!

Presretan sam što ovaj sat povijesti popunjavamo svojim malim doprinosom, mijenjajući ovaj krajolik, šaljući jasnu poruku hodočašća žrtvama, hodočašća čovjeku. Od zaborava trebamo otrgnuti svaku žrtvu svakoga proteklog rata. No pri tome se ne smijemo zagubiti u prošlosti, nego gledati u budućnost.

GROBLJE MIRA

„Groblje mira“ zamišljeno je kao nacionalno i međunarodno spomen-područje za sve žrtve Drugoga svjetskog rata i poraća te Domovinskog rata; kao trajni podsjetnik na zločinački karakter totalitarnih sustava koji su u 20. stoljeću odnijeli milijune nevinih života. 

Do sada je na Bilima izgrađena crkva od 130 m2, asfaltiran put u dužini 2,8 km te je osposobljeno parkiralište. Od bitnih sadržaja ostaje još ograditi groblje, izgraditi kosturnicu u koju će biti položeni posmrtni ostaci neidentificiranih žrtava te početi postavljati križeve s imenima i nadnevkom rođenja i smrti onih koji su pali za našu slobodu, ali se ne zna gdje. 

Sama ideja „Groblja mira“ nastala je na temelju rada vicepostulature postupka mučeništva „Fra Leo Petrović i 65 subraće“.