Naš eurozastupnik (i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta) Andrej Plenković gostovao je u proteklom tjednu u emisiji „Tema dana“ na BHRT-u. Među inim, komentirao je ispunjavanju kriterija za daljnji institucionalni napredak Bosne i Hercegovine prema članstvu u EU.
ZA europsku BiH
Izdvojio je podnošenje zahtjeva za članstvo u EU prekretničkim trenutkom za BiH te naglasio da je sada na vlastima u BiH velika odgovornost da opravdaju ukazano povjerenje EU. Podsjetio je i na snažan angažman hrvatskih eurozastupnika u stvaranju pozitivnog ozračja u europskim institucijama - kako bi došlo do aplikacije za članstvo 15. veljače. Poručio je da su sada ključni procesi pred BiH ostvarivanje napretka u provođenju Europske reformske agende, zaključivanje Protokola na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju - kako bi se uzelo u obzir članstvo Hrvatske u EU te uspostavljanje efikasnog mehanizma koordinacije europskih poslova.
- Te obveze trebaju se ispuniti kako bi Vijeće donijelo odluku o davanju naloga EK za pripremu mišljenja o zahtjevu BiH za članstvo. Rad na izradi odgovora za Upitnik Komisije predstavljat će jedno od najzahtjevnijih iskustava administracije BiH.
Iako sljedećih tri godine neće biti proširenja EU, BiH treba to razdoblje iskoristiti za sustizanje zemalja jugoistočne Europe - koje su više napredovale na europskom putu. Apsolutni prioritet treba biti stjecanje statusa kandidatkinje za članstvo u EU.
Ustavne reforme - načelo federalizma
Plenković se osvrnuo i na sastanak delegacije Odbora za vanjske poslove s lokalnim vlastima i strankama u Mostaru te je istaknuo da je nužno provesti odluku Ustavnog suda u vezi Mostara - kako bi se u tom gradu konačno organizirali lokalni izbori.
- BiH treba što prije osigurati neovisnost i učinkovitost pravosudnog sustava te pokrenuti odlučnu borba protiv korupcije, kako bi europski partneri prepoznali BiH kao ozbiljnu pretendenticu na članstvo. Svi se politički akteri u BiH trebaju usuglasiti oko ustavne reforme koja bi se temeljila na načelima federalizma, decentralizacije, legitimne zastupljenosti i supsidijarnosti. Tako će se osigurati konstitutivnost i ravnopravnost sva tri naroda Bosne i Hercegovine.
Zaključio je da EU mora biti usmjerena na pripremu zemalja jugoistočne Europe u pristupnom procesu za ekonomsko upravljanje, kako bi te države bile sposobnije donositi kvalitetne odluke u područjima gospodarske, socijalne i fiskalne politike.