(VIDEO) Uoči početka njene privremene primjene, u Hrvatskom je saboru održana tematska sjednica triju odbora (za europske poslove, za gospodarstvo & za vanjsku politiku) o CETA-i, trgovinskom sporazumu između EU-a i Kanade. Većina sudionika izrazila je očekivanje i želju da Hrvatski sabor bude među prvim europskim parlamentima koji će ratificirati taj sporazum - a koji im je predstavio posebni izaslanik kanadskog premijera za CETA-u Pierre Pettigrew.
Milošević: Korist za naše tvrtke
Domagoj Ivan Milošević, predsjednik Odbora za europske poslove i naš član u Odboru za gospodarstvo, u uvodu sjednice izrazio je uvjerenje da će Sabor u znatnoj većini podržati sporazum jer bi CETA trebala povećati razmjenu usluga, roba i ulaganja između Kanade i EU-a i ukinuti gotovo sve carine u trgovini između dviju strana (njih oko 98 posto).
CETA ujedno osigurava uzajamno priznavanje certifikata za niz proizvoda, što znači zaštitu za više od 140 europskih oznaka zaštićenog geografskog porijekla za hranu i pića koja se prodaju na kanadskom tržištu. Automatski će i hrvatske tvrtke, i male i srednje i velike, imati lakši pristup kanadskom tržištu i zauzeti veći prostor na policama njihovih trgovina - zaključio je Milošević.
Ranogajec: Poticaj za gospodarstvo
I Dragutin Ranogajec, predsjednik Hrvatske obrtničke komore, izrazio je podršku sporazumu te ocijenio da će uklanjanje trgovinskih barijera biti poticajno za gospodarstvo, posebno što je 900.000 radnih mjesta u EU vezano uz izvoz upravo u Kanadu.
http://vijesti.hrt.hr/376424/saborski-odbori-i-udruge-o-ceta-i
CETA
Sveobuhvatni ekonomski i trgovinski sporazum (CETA) najdalekosežniji je trgovinski sporazum koji je EU zaključila do sada te prvi takav sporazum koji EU sklapa s jednom od zemalja skupine G7 - sedam najvećih nacionalnih gospodarstava u svijetu.
Europski parlament odobrio je sklapanje CETA-e 15. veljače 2017. godine, a hrvatski eurozastupnici - bez obzira na klubove kojima pripadaju - bili su jedina nacionalna delegacija koja je jednoglasno podržala sporazum.
Privremena primjena CETA-e trebala bi započeti 1. travnja 2017. i trajati do okončanja ratifikacije u nacionalnim parlamentima država članica EU-a, kada će CETA stupiti na snagu.