Saborska zastupnica i koordinatorica HDZ-a za Gorski kotar Majda Burić, profesorica književnosti iz Ravne Gore, razgovarala je za Novi list o konkretnim potezima Vlade predsjednika Andreja Plenkovića i naše stranke na dobrobit toga dosad zanemarivanog dijela Primorsko-goranske županije.
Članak novinara Marinka Krmpotića prenosimo u cijelosti:
I dok hrvatska Vlada za prvih sto dana rada od oporbe uglavnom prima packe, na goranskom području raspoloženje je, bar kad je riječ o odnosu nove vlasti prema Gorskom kotaru, bitno drugačije. Naime, u prva tri mjeseca obnašanja vlasti nova Vlada RH poslala je „na teren“ u Gorski kotar tri ministra, pri čemu su dva od njih povukla direktne poteze koji su urodili ili će narednih mjeseci uroditi pozitivnim promjenama, a jedan je „snimio“ stanje i najavio pomoć.
Ministri Butković, Tolušić & Cappelli
Konkretno, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković osmislio je model po kojem će goranskim općinama i gradovima biti plaćeni svi troškovi zimskog čišćenja i održavanja prometnica za prošlu i ovu godinu, ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić kroz provođenje Naredbe o suzbijanju potkornjaka trebao bi predstojećeg proljeća i ljeta ne samo u velikoj mjeri riješiti taj problem, već i zaposliti dio goranskih šumarskih i drvopreradivačkih kapaciteta, a ministar turizma Gari Cappelli upoznao se s nizom goranskih turističkih projekata i obećao da će u svom mandatu nastojati što više pomoći u njihovoj realizaciji.
http://www.hdz.hr/vijest/lokalne/cappelli-na-koordinaciji-hdz-gorskog-kotara
Sve to, smatra saborska zastupnica HDZ-a, ravnogorska profesorica književnosti Majda Burić, samo je dokaz još u predizborno doba najavljivane promjene odnosa državnog vrha prema Gorskom kotaru.
Sve razine vlasti ZA Gorski kotar!
- Mislim da je sve očitije da je s apsolutno svih razina nove vlasti pozornost usmjerena prema Gorskom kotaru i to ne samo deklarativno, već u konkretnim oblicima pomoći jedinicama lokalne samouprave. Primjerice, sredstva koja su prošle godine potrošena za troškove zimskog čišćenja prometnica, a riječ je ukupno o 5,5 milijuna kuna za devet goranskih općina i gradova, bit će vraćena u njihove proračune čime će sada biti omogućeno njihovo ulaganje u razvojne projekte i financiranje sličnih aktivnosti. Također, sredstva koja su za tu svrhu u goranskim općinama i gradovima planirali za ovu godinu, a riječ je o otprilike istoj svoti, sada mogu biti „oslobođena“ i namijenjena nekim drugim poslovima.
Izmjena Zakona o brdsko-planinskim područjima
No, to je samo početak. Ono što slijedi je revidiranje Zakona o brdsko-planinskim područjima i Zakona o potpomognutim područjima te izmjena Zakona o regionalnom razvoju u okviru kojeg će se jedinicama lokalne samouprave s otežanim uvjetima života - a to je gotovo cijeli Gorski kotar - izaći u susret na taj način da će im novim odredbama biti omogućeno na puno lakši način nego do sada privlačiti sredstva EU fondova. To je danas, zbog od strane SDP-a u prošlom mandatu uspostavljenih kriterija indeksa razvijenosti i proglašene navodne vrlo visoke razvijenosti goranskog područja, onemogućeno.
Ulaganja u infrastrukturu
- Nadalje, puno očekujemo i od švicarske donacije 45 milijuna franaka namijenjenih izgradnji, obnovi i podizanju kvalitete vodoopskrbnog i kanalizacijskog sustava na području Gorskog kotara, a i Hrvatske ceste najavile su kako će samo u ovoj godini kroz niz projekata vezanih uz svoju djelatnost na područje Gorskog kotara uložiti 47 milijuna kuna. Vjerujem da će na sličan način reagirati i neka druga državna poduzeća, a sve to pokazuje kako se radi o vjerodostojnoj politici premijera Andreja Plenkovića i HDZ-a, politici koju smo najavljivali u predizborno doba, a sad je, kako smo obećali, i realiziramo - rekla je Burić koja ističe i da je zadovoljna svojim dosadašnjim tromjesečnim radom u saborskim klupama.
Pozitivna promjena odnosa
- Očigledno je da su se stvari kad je riječ o Gorskom kotaru bitno i jako promijenile za što, po meni, zasluge imaju i goranske lokalne organizacije HDZ-a koje su na tome jako dugo radile, pa je baš taj kontinuitet u skretanju pažnje na probleme Gorskog kotara doveo danas do toga da o tome kakvo je stanje u Gorskom kotaru i kako ga treba rješavati vrlo dobro znaju predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković, kompletna Vlada RH i svi ministri te brojni saborski zastupnici, i to ne samo oni iz HDZ-a i iz Primorsko- goranske županije. Tu je, po meni, temelj promjene tog odnosa koji će i dalje biti kreativan i pozitivan i zahvaljujući kojem ćemo, uvjerena sam, u ovom našem mandatu donijeti korist, napredak i razvoj Gorskom kotaru - zaključila je saborska zastupnica HDZ-a Majda Burić.
PLENKOVIĆ: Naša će Vlada omogućiti da Gorski kotar lakše koristi fondove EU!
Predsjednik HDZ-a mr. sc. Andrej Plenković još je 8. rujna prošle godine u intervjuu za Novi list elaborirao dio mjera koje će u korist Gorskog kotara provesti buduća Vlada ako HDZ dobije povjerenje hrvatskih građana. Prenosimo izvadak iz tog razgovora:
Gorski kotar je u zadnje četiri godine zbog promjene zakonodavstva ostao bez značajnih proračunskih sredstava. Hoće li HDZ-ova Vlada, ako do nje dođe, razmotriti načine kako financijski pomoći Gorskom kotaru da prebrodi ovu krizu?
U Gorskom kotaru još sam 2014. razgovarao s predstavnicima gradova i općina o posljedicama izmjena Zakona o brdsko-planinskim područjima, kao i izmjeni Zakona o regionalnom razvoju kojim je SDP-ova Vlada ostavila Gorski kotar na cjedilu. HDZ-ova Vlada će prije svega izmijeniti indeks razvijenosti kako bi manje razvijeni krajevi lakše koristili fondove EU-a i ostvarivali veće poticaje za razvojne projekte usmjerene prema stvaranju radnih mjesta te sprečavanju depopulacije.