(VIDEO) Čestitavši svim članicama i članovima te utemeljiteljima 28. obljetnicu osnutka naše stranke u ondašnjoj Općini Novi Zagreb (koja je danas podijeljena na tri gradske četvrti: Novi Zagreb - istok, Novi Zagreb - zapad i Brezovica), predsjednik Andrej Plenković kazao je u svom obraćanju na zajedničkoj proslavi triju pripadnih područnih odbora HDZ-a u Kulturnom centru Travno da su u proteklih godinu i pol dana i Vlada i HDZ pokazali da su na razini izazova s kojima se Hrvatska suočava:

- Puno je tema koje su došle na dnevni red naše Vlade, a koje smo naslijedili i koje su u svojoj biti prežici gospodarske tranzicije. Danas sam, primjerice, proveo više od četiri sata raspravljajući o sudbini velikih kompaniji koje zapošljavaju mnoge hrvatske radnike, poput Uljanika, Trećeg maja, Brodosplita i Petrokemije.

Agrokor - veliki Vladin uspjeh

Dodao je da je u prošloj godini glavna tema bila kriza u koncernu Agrokor, na koju je Vlada promptno i odlučno reagirala, vodeći se interesima hrvatskih ljudi, gospodarstva i države:

- I uspjeh je evidentan: nije bilo nikakvih negativnih posljedica te krize. Poslovanje Agrokora je konsolidirano, očuvane su desetine tisuća radnih mjesta, u cijelosti su isplaćeni mali dobavljači, isplaćeno je 490 milijuna eura starog i graničnog duga, a pruženo je dovoljno vremena srednjim i velikim dobavljačima za prilagodbu novim okolnostima.

Nagodba & očuvanje radnih mjesta

Naveo je da je rješavanje krize u Agrokoru veliki politički i gospodarski uspjeh Vlade, koji je omogućio rekordnu turističku sezonu i transformirao način poslovanja u Hrvatskoj:

- Zahvaljujući našoj pravodobnoj reakciji, kompanija može uskoro očekivati dogovor o nagodbi koja će osigurati budućnost radnika, ali i brojnih drugih hrvatskih tvrtki i OPG-ova koji su povezani s Agrokorom. Malo bi koja Vlada imala odvažnosti upustiti se u takav rizik.

Veće plaće uslijed porezne reforme

Podsjetivši na učinke porezne reforme, Plenković je istaknuo da je ona rasteretila i građane i poduzetnike, povećala plaće velikom broju hrvatskih ljudi, smanjila porezno opterećenje gospodarskim subjektima te omogućila i veću potrošnju i veći gospodarski rast:

- 2017. bila je godina financijske konsolidacije. Ponašali smo se fiskalno odgovorno, smanjili smo javni dug, povećali zaposlenost i istodobno smanjili nezaposlenost te ostvarili proračunski suficit opće države. Dobre trendove potvrđuju i ocjene kreditnih agencija koje su povećale izglede rejtinga Republike Hrvatske sa stabilnih na pozitivne. Takvim smo pristupom pripremili zdravo ozračje da se u 2018. - koja je godina bez izbora - ambiciozno pristupi strukturnim reformama koje su dosadašnje Vlade odgađale.

Iskreno partnerstvo s lokalnim jedinicama

U svom je izlaganju izdvojio i da Vlada od početka svog rada, kao nijedna dosad, održava stalnu komunikaciju i iskreno partnerstvo s jedinicama lokalne i regionalne samouprave:

- Svakih šest mjeseci sastajemo se sa svim županima i predstavnicima udruga gradove i općina. Zakonskim mjerama ojačali smo fiskalni kapacitet lokalnih jedinica i omogućili im veće prihode za financiranje projekata. To mnogi lokalni dužnosnici prepoznaju i taj trend ćemo nastaviti.

Konvenciju prihvatile naše sestrinske stranke

Komentirajući najavljenu ratifikaciju Konvencije Vijeća Europe, istaknuo je da je njen jedini smisao i stvarni sadržaj zaštititi žene od nasilja i sprječavati nasilje u obitelji. Dotične statistike za Hrvatsku nisu osobito dobre, a mehanizmi Konvencije smišljeni su da pomognu državama članicama upravo kako bi nasilja bilo što manje.

Podsjetivši da je HDZ kao stranka najviše učinio za međunarodnu afirmaciju i europsku integraciju Hrvatske, predsjednik Plenković je kazao da je RH htjela postati članicom Vijeća Europe radi legitimacije da kao mlada država ispunjava kriterije poštivanja sloboda, demokracije, zaštite ljudskih prava i vladavine prava:

- Naša politička obitelj, Europska pučka stranka, podržava ratifikaciju. Konvencija je ratificirana u mnogim zemljama u kojima su naše sestrinske stranke na vlasti. Hrvati u BiH te članovi HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. bez ikakvih problema prihvatili su Konvenciju. Prihvaćena je i u Njemačkoj, Austriji, Italiji, Švedskoj, Španjolskoj, Malti i ostalim državama gdje su vrijednosti naših sestrinskih stranaka gotovo identične kao i HDZ-ove.

Izjavom protiv krivih tumačenja

Najavio je da će se u svrhu otklanjanja svih nedoumica i krivih tumačenja izraditi interpretativna izjava kojom će se pojasniti pojedine odredbe Konvencije. U tom kontekstu izrazio je uvjerenje u postizanje širega političkog dogovora:

- Konvencijski nadzor, koji neki bezrazložno mistificiraju, rutinska je i uobičajena stvar, nije to nikakvo „tajno tijelo nekih nepoznatih ljudi“. Također, nema nikakve pravne obveze da priznamo treći spol. Nema ni obveze da priznamo istospolne brakove. Nema naposljetku ni obveze da se u obrazovnom sustavu ugrade određeni sporni sadržaji.

Pritisci & manipulacije

Napomenuo je i da pojam „roda“ kao društveno uvjetovane uloge muškaraca i žena još od 2003. postoji u hrvatskom pravnom poretku kroz veliki broj zakona:

- Ovim dokumentom neće se ugroziti naše tradicionalne vrijednosti. Kao članice i članovi, uzmite vremena i proučite Konvenciju, razmislite i razgovarajte, ali ne pristajte biti podvrgnuti pritiscima i manipulacijama.

Igrice manjih političkih aktera

Predsjednik Plenković je zaključio da ovo nisu teme zbog kojih će se stvoriti pukotine u našoj stranci, ali su to teme koje drugi, manji politički akteri žele iskoristiti da zauzmu dio političke pozicije HDZ-a:

- Naše su teme socijalna pitanja, imigracije, Agrokor, prometna infrastruktura, upravljanje gradovima, gradskim četvrtima i mjesnim odborima, europska politika... Ovo pitanje potvrđuje da hrvatsku budućnost vidimo kako europsku, ali i tradicionalnu.