Virovitičko-podravskoj županiji je u kolovozu prošle godine odobreno sufinanciranje projekta „Panonski drvni centar kompetencija“, jednog od prvih projekata koji će biti realiziran iz Strukturnih fondova EU. „Projekt Drava4Enjoy“ je pak sufinanciran EU sredstvima iz IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska 2007-2013. Kao jedna od glavnih aktivnosti projekta posebno se ističe rekonstrukcija dvorca (kurije) Janković u selu Kapela Dvor koji je bio zapušten i u ruševnom stanju.
www.hdz.hr/vijest/lokalne/virovitica-postaje-centar-znanstveno-istraziva...
ZA razvoj županije!
Virovitičko-podravski župan (ujedno i predsjednik Hrvatske zajednice županija) Tomislav Tolušić s ponosom ističe da je u vrlo kratkom roku Virovitičko-podravska županija uz pomoć Razvojne agencije VIDRA realizirala brojne EU projekte kojima su otvorena nova radna mjesta, povećana turistička ponuda te su stvorene pretpostavke za razvoj održive poljoprivredne proizvodnje:
- S razlogom mogu reći da je Virovitičko-podravska županija definitivno najspremnija županija za povlačenje sredstava iz EU fondova, a o tome najbolje govore konkretni i mjerljivi rezultati realiziranih projekata, počevši od školstva i obrazovanja pa do poljoprivredne proizvodnje i turističke ponude!
U nastavku donosimo kratak opis EU projekata koji će oživjeti županiju i poboljšati standard njenih građana:
Drava4Enjoy
Najveći projekt turističke infrastrukture Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2007.-2013. bio je „Drava4Enjoy“. Nositelj projekta Virovitičko-podravska županija uspješno je provela projekt ukupne vrijednosti 2.115.972,33 eura od travnja 2013. do studenoga 2014., u suradnji s VIDRA-om Agencijom za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije i Gradom Szentlőrincom. Provedba projekta „Drava4Enjoy“ obuhvaćala je mnogobrojne aktivnosti, od kojih je najvažnija obnova kurije Janković u selu Kapela Dvor koje se nalazi sedam kilometara sjeverno od Virovitice. Kurija je bila zapuštena i u ruševnom stanju, a danas je središnja točka označenih biciklističkih staza koje obuhvaćaju područje Pitomača-Terezino Polje, Kapela Dvor-Virovitica i Lukač-Budakovac. Postala je Turističko-edukacijski centar u kojem se će se nalaziti turistička info-točka, Wi-Fi, suvenirnica i edukacijske dvorane. Virovitičko-podravska županija organizirala je i tri biciklistička maratona na relaciji Virovitica-Szentlorinc u duljini od oko 60 kilometara, a na svakom je sudjelovalo 50 biciklista. Projekt „Drava4Enjoy“ ostvario je cilj - doprinos razvoju zajedničke hrvatsko-mađarske biciklističke infrastrukture i stvaranju pozitivne društvene klime biciklistima u prekograničnom području radi stvaranja atraktivnog i konkurentnog turističkog proizvoda. Virovitičko-podravska županija unaprijedila je svoju turističku ponudu i polako se nameće kao središte cikloturizma ovog dijela Hrvatske.
Panonski drvni centar kompetencija
Među prvim projektima koji se financiraju iz strukturnih fondova Europske unije našao se i „Panonski drvni centar kompetencija“, koji je Hrvatski klaster konkurentnosti drvno-prerađivačkog sektora 2013. godine proglasio projektom od nacionalnog interesa za drvno-prerađivački sektor. „Panonski drvni centar kompetencija“ predstavlja uspješan primjer suradnje znanstvenika, lokalne zajednice i industrije. Vizija Centra je povećanje konkurentnosti drvno-prerađivačkih tvrtki u Republici Hrvatskoj i širem panonskom području, a misao vodilja su inovacije. U Virovitičko-podravsku županiju od 2014. do 2016. iz strukturnih će fondova Europske unije stići 99 posto ukupne vrijednosti Panonskog drvnog centra kompetencija – 44.701.237,17 kuna. Virovitičko-podravska županija će, kao nositelj projekta, financirati jedan posto vrijednosti projekta i surađivati s partnerima u provedbi: VIDRA-om Agencijom za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, Institutom Ruđer Bošković i Šumarskim fakultetom u Zagrebu. Znanstveni partneri putem projekta dodatno će opremiti svoje laboratorije opremom koja će omogućiti istraživanje i razvoj novih proizvoda od drva s naglaskom na nanotehnologije i nove materijale. U Panonskom drvnom centru kompetencija zaposlit će se šest djelatnika visoke stručne spreme, a uz istraživanje i razvoj proizvoda od drva i prateće industrije, Centar će nuditi i usluge transfera tehnologije, izradu prototipa inovativnih proizvoda od drva, usluge dizajna produkta i pakiranja te usluge poslovnog savjetovanja i kreiranja robnih marki. Izgradnja Centra trenutačno je najveći projekt takvog tipa u Hrvatskoj.