Vlada je u saborsku proceduru s današnje sjednice uputila prijedloge četiriju novih zakona - o otocima, o brdsko-planinskim te potpomognutim područjima i o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, kojima kroz različite programe i mjere želi potaknuti razvoj financijski „manje sposobnih“ područja, kako bi se omogućio ravnomjerni razvoj svih dijelova Hrvatske i potaknula pozitivna demografska, gospodarska i socijalna kretanja.

1,3 milijardi kuna u tri godine

Predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković ocijenio je da je riječ o kvalitetnom paketu zakona - koji će biti zaokružen Zakonom o razvoju grada Vukovara.

- Cijeli je paket demografskog karaktera, tu nema nikakve dileme.

U 2017. i 2018. u regionalni razvoj uloženo 833,5 milijuna kuna, a u planovima za proračun za 2019. Vlada je osigurala 434 milijuna kuna.

- Dakle, 1,3 milijardi kuna u 2017., 2018. i 2019. govori da je to šest puta više nego u razdoblju 2012.- 2015., kada je ukupno bilo 207 milijuna kuna.

Ukupni proračun za regionalni razvoj bit će povećan za 22 posto

Naglasio je da će ukupni proračun za regionalni razvoj biti povećan za 22 posto, a na taj način Vlada upućuje poruku da ravnomjernim regionalnim razvojem želi podići kvalitetu života u krajevima koji su objektivno iz niza razloga u proteklih tridesetak godina imali manje razvojne mogućnosti, poput područja koja su bila opustošena u ratno vrijeme.

Dodao je da će se u Zakon o stambenom zbrinjavanju uvrstiti još 151 jedinica lokalne samouprave, pa će svi koji to žele na puno jeftiniji, jednostavniji i brži način dobiti potporu države za rješavanje stambenog pitanja.

Regionalna razvojna politika Hrvatske

O novim zakonima su nakon sjednice Vlade na konferenciji za novinare govorili ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac (i članica Predsjedništva HDZ-a) i Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar.

Ministrica Žalac je naglasila kako će se ovim paketom zakona - i Zakonom o razvoju grada Vukovara - zatvoriti zakonski okvir vezan za regionalnu razvojnu politiku:

- Ovim ćemo paketom i dodatno Zakonom o razvoju grada Vukovara, koji trenutno dogovaramo s Europskom komisijom, kompletno zatvoriti zakonski okvir koji se odnosi na regionalnu razvojnu politiku Hrvatske.

Novim Zakonom o otocima oni se definiraju kao područja s razvojnim posebnostima i uvodi se novi model njihova razvrstavanja prema geografskom kriteriju i kriteriju teritorijalne nadležnosti, prema udaljenosti od kopna, specifičnom položaju i sl.

Nacionalni plan razvoja otoka

Ministrica Žalac kazala je da će u proračunu Ministarstva regionalnog razvoja za razvoj otoka biti osigurano 94 milijuna kuna.

- Mjere iz novoga zakona pridonijet će porastu broja stanovništva na otocima.

Zakon uvodi novi pristup strateškom planiranju razvoja otoka donošenjem Nacionalnog plana razvoja otoka i Otočnog godišnjeg programa na nacionalnoj razini, izradu planova razvoja otoka ili otočne skupine na razini jedinica lokalne samouprave i sklapanje jedinstvenog Otočnog razvojnog sporazuma za područje otoka u najmanje tri jedinice područne (regionalne) samouprave.

Otočni koordinatori

Također, uvode se otočni koordinatori radi organiziranja, pokretanja i koordiniranja planova i projekata važnih za održivi razvoj otoka, a proširuje se i funkcija postojeće otočne iskaznice.

Da bi se postigli izjednačeni uvjeti života na otocima s onima na kopnu, predlažu se mjere subvencioniranja javnog pomorskog prijevoza, javnog cestovnog prijevoza, besplatnog prelaska mosta, izjednačavanja cijene pitke vode na kopnu s cijenom na otocima za kućanstva i gospodarstvenike, te potporu male vrijednosti otočnim poslodavcima za očuvanje radnih mjesta.

Novi zakoni za potpomognuta područja

Vlada je Hrvatskom saboru uputila i Prijedlog zakona o potpomognutim područjima, kojim je predviđeno donošenje Programa održivog društvenog i gospodarskog razvoja potpomognutih područja, te aktivnost Fonda za potpomognuta područja i naknada zbog zaštićenih prirodnih područja.

Ministrica Žalac je izdvojila kako je za provedbu novog zakona u proračunu za iduću godinu osigurano 85 milijuna kuna, u odnosu na 12,7 milijuna u 2017. godini i 50 milijuna kuna u ovoj godini.

- Sve što radimo je vrlo dobra priprema za korištenje europskih fondova i sljedeće programsko razdoblje, za koje očekujem da ćemo puno bolje programirati nego trenutno, kako bi tim područjima bilo puno bolje, posebno građanima koji tamo trebaju ostati.

Stambeno zbrinjavanje

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar kazao je da se Prijedlogom novog zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima proširuje teritorijalna nadležnost s dosadašnjih 185 na ukupno 336 jedinica lokalne samouprave, na kojima se omogućava stambeno zbrinjavanje po povlaštenim uvjetima.

- Za obiteljsku kuću neto vrijednosti 150.000 kuna, kada se ona završi, korisnici dobiju još 30.000 kuna na ruke.

Najam stanova u državnom vlasništvu

Drugi je model davanje u najam stambenih jedinica u državnom vlasnišvu po povlaštenim uvjetima uz plaćanje zaštićene najamnine. Ona će biti maksimalno 2,75 kune po četvornom metru, što za stan od 50 četvornih metara mjesečno iznosi 135 kuna najamnine.

Zakon predviđa otkup stanova u državnom vlasništvu po povlaštenim uvjetima, pa je za jednokratno plaćanje u gotovini predviđeno 50 posto popusta.  U Vukovaru bi, primjerice, četvorni metar stana koštao 180 eura.

Previđeno je i stambeno zbrinjavanje posebnih kategorija stanovništva, odnosno zbrinjavanje pomoću kadrovskih stanova za osobe deficitarnih struka i zanimanja.

- Svjesni smo da doktori, profesori i zdravstveni radnici pomažu ostanku ljudi na tim područjima - ističe Mažar.

Stambeno zbrinjavanje žrtava obiteljskog nasilja

Uvodi se i stambeno zbrinjavanje žrtava obiteljskog nasilja na cijelom području države, kao i model izvanrednog stambenog zbrinjavanja u slučaju elementarnih nepogoda.

- Sve mjere imaju za cilj povratak, ostanak i naseljavanje tih područja - zaključio je Mažar.

U prvoj godini primjene novoga zakona očekuje se da će trajno stambeno biti zbrinuto oko 1000 obitelji.

Novi zakon o brdsko-planinskim područjima

U Hrvatski sabor je upućen i prijedlog novog Zakona o brdsko-planinskim područjima, kojim se redefinira obuhvat brdsko-planinskih područja i omogućava jačanje lokalnih razvojnih potencijala brdsko-planinskih područja te povezanost lokalnih i regionalnih razvojnih potreba s mjerama, programima i ciljevima kohezijske politike Europske unije.

Ministrica Žalac je istaknula:

- Novi zakon osigurava podlogu za jačanje konkurentnosti i ostvarenje razvojnih potencijala tih područja kroz propisivanje i uvođenje programa razvoja u kojima su definirane konkretne ključne mjere, koje se odnose na projekte poticanja brdsko-planinskih područja, nositelji provedbe, provedbene radnje, izvori sredstva te metodologija praćenja i vrednovanja tih projekata.

Fond za razvoj brdsko-planinskih područja

Novina u zakonu je uvođenje „Hrvatskog gorskog proizvoda“, poput postojećeg „Hrvatskog otočkog proizvoda“, a predviđeno je i uvođenje Fonda za razvoj brdsko-planinskih područja.

Kroz Fond će iz proračuna u idućoj godini biti izdvojeno 20 milijuna kuna za brdsko-planinska područja, a ovo je godine, navela je Žalac, za tu namjenu izdvajanje bilo milijun kuna.

ŽALAC: ŠEST PUTA VIŠE ZA RAVNOMJERAN REGIONALNI RAZVOJ

Uoči sjednice Vlade, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac je u izjavi za medije kazala kako od ovih zakona očekuje jako puno te naglasila kako je za otoke, brdsko-planinska i potpomognuta područja izdvojeno šest puta više nego u proteklom mandatu.

- Jako puno očekujemo od novih zakona, prvi put da brinemo u uravnoteženom regionalnom razvoju.

U godinu i pol uloženo 883 milijuna kuna

Dodala je da je u tu svrhu za godinu i pol uloženo 883 milijuna kuna.

- Najvažnije je to što smo u proteklih godinu i pol uložili više od 883 milijuna kuna u ravnomjeran regionalni razvoj -  i za otoke i za potpomognuta područja i za brdsko-planinska područja - što je šest puta više nego u proteklom mandatu. Sve to govori o nastojanjima ove Vlade.

Konkretni projekti

Napomenula je da je u suradnji s ministrom financija Zdravkom Marićem dogovoreno da se kroz Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave vrate sva sredstava u izvorne prihode jedinicama lokalne i područne samouprave.

Kroz Ministarstvo regionalnog razvoja osigurana su pak dodatna sredstva za potpore, tu je i otočna iskaznica, s 50 posto prijevoza za otočane, u suradnji s Ministarstvom mora i prometa, kao i  potpora otočnom gospodarstvu u poticanju poduzetnika.

- Sve su to mjere kako bi se pripremili za slijedeće razdoblje i konkretne projekte - zaključila je Žalac.

Izjavu ministrice Gabrijele Žalac možete pogledati na poveznici:

http://hr.n1info.com/a319857/Vijesti/Prvi-je-put-da-brinemo-u-uravnotezenom-regionalnom-razvoju.html