Predsjednik Vlade RH i HDZ-a Andrej Plenković ponovno je u vanjskopolitičkoj akciji! U srijedu, 14. veljače, sudjelovat će u Bruxellesu na kolegiju povjerenika Europske komisije te se sastati s predsjednikom Europskoga vijeća Donaldom Tuskom i predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom.
Govor u Strasbourgu
Kao što se sjećate, prošlog tjedna predsjednik Vlade Plenković sudjelovao je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, gdje je održao govor o budućnosti Europske unije, zahvalio na EU sredstvima kojima ćemo izgraditi Pelješki most i LNG terminal, ali i iznio hrvatska stajališta o otvorenim pitanjima sa susjednim zemljama.
Suočavanje Srbije s prošlošću
Podsjetivši na velikosrpsku agresiju, razaranje Vukovara i našu borbu za slobodu, poručio je da susjedne zemlje koje žele ući u EU trebaju ispuniti zadane kriterije i suočiti se s nasljeđem prošlosti.
Hrvati u BiH, & slovenske ucjene
Što se tiče Bosne i Hercegovine, naglasio je da ona neće moći svojim građanima jamčiti stabilnu budućnost bez stvarne ravnopravnosti hrvatskog naroda, pravednoga izbornog zakona i čvrste usidrenosti u europske vrijednosti. Također je istaknuo da se otvorena bilateralna pitanja, poput onog sa Slovenijom, ne smiju vezivati uz naš ulazak u Schengen.
Juncker snažno ZA Pelješki most!
- G. Plenkoviću, pozdravljamo Vaš rad u Hrvatskoj. Hrvatska je primjer i nadahnuće za čežnje Europe u budućnosti. Hrvatska nije nova, nego mlada država članica. I financijski i politički podupiremo Pelješki most jer je on i hrvatski i europski projekt! - u svom je obraćanju u EP-u naglasio Jean-Claude Juncker, nakon čega je Bakir Izetbegović utišao s podmetanjima o „neprihvatljivosti Pelješkog mosta o BiH“.
Tajani, Jangland, Weber
Sve te poruke u cilju zaštite hrvatskih nacionalnih interesa Plenković je jasno artikulirao prošlog tjedna u Strasbourgu i na sastancima s predsjednikom Europskog parlamenta Antoniom Tajanijem, glavnim tajnikom Vijeća Europe Thorbjørnom Jaglandom i predsjednikom Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP) u Europskom parlamentu Manfredom Weberom.
Hrvatska je uspješna priča za EU kao zadnja članica i pravi primjer svima koji žele postati dio EU-a. Hrvatska je i ključan čimbenik u pružanju potpore europskim integracijama - istaknuo je tada Weber.
Energetska unija & jedinstveno digitalno tržište
Dodajmo i da se u međuvremenu predsjednik Vlade RH i HDZ-a u Zagrebu sastao i s potpredsjednikom Europske komisije zaduženim za Energetsku uniju Marošom Šefčovičem, kao i, u utorak 13. veljače, s potpredsjednikom Europske komisije zaduženim za jedinstveno digitalno tržište Andrusom Ansipom.
Europsko vijeće & Stoltenberg
No to nipošto nije sve ovog vrlo dinamičnog mjeseca!
Idućeg tjedna Plenković će sudjelovati na neformalnom sastanku Europskoga vijeća u Bruxellesu, koje će raspravljati o institucionalnim pitanjima i budućnosti financiranja EU-a, a sastat će se i s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
PROGRAM PREDSJEDNIKA PLENKOVIĆA U BRUXELLESU
Utorak, 13. veljače:
18:15 Susret s predsjednikom EPP-a Josephom Daulom (sjedište EPP-a, Rue du Commerce 10)
Srijeda, 14. veljače:
09:30 Dolazak pred zgradu Europskoga vijeća (VIP ulaz, Zgrada Europa, Rue de la Loi 165)
Susret s predsjednikom Europskoga vijeća Donaldom Tuskom
13:30 Dolazak ispred zgrade Europske komisije (Rue de la Loi 200, 1049)
Foto prigoda s predsjednikom Europske komisije Jean-Claude Junckerom
13:35 Zajednička fotografija s predstavnicima Europske komisije
13:40 Radni ručak
Uvodno obraćanje predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera
Obraćanje predsjednika Plenkovića
14:35 Završetak radnog ručka
14:40 Susret s predsjednikom Europske komisije Junckerom
15:05 Završetak susreta
15:10 Zajedničke izjave predsjednika Plenkovića i predsjednika Europske komisije